https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-ziskal-penize-na-obnovu-dvou-aleji-na-frydlantsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj získal peníze na obnovu dvou alejí na Frýdlantsku

11.1.2017 07:30 | LIBEREC (ČTK)
Na obnově dvou alejí na Frýdlantsku by se mělo začít pracovat ve druhé polovině letošního roku.
Na obnově dvou alejí na Frýdlantsku by se mělo začít pracovat ve druhé polovině letošního roku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zachraňme aleje
Liberecký kraj získal z evropských dotací téměř 1,6 milionu korun na obnovu dvou alejí na Frýdlantsku. Vykácet bude třeba 116 stromů, nahradí je ale 185 nových, většinou třešní a lip, a další stromy se dočkají ošetření. Obnova čeká aleje podél krajských silnic od Frýdlantu na Kunratice a z Frýdlantu po křižovatku na Dolní Řasnici. Projekt zahrnuje i výsadbu 24 nových stromů v aleji podél cyklostezky na okraji Frýdlantu, řekla dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková.
 

Obě aleje obnovu nutně potřebovaly. "Tvoří je mnoho stromů, které už nejsou v dobré kondici. Projekt tedy řeší i nezbytně nutné kácení. Pokáceny budou ale pouze ty stromy, které jsou ve špatném zdravotním stavu a ohrožují bezpečnost. Odstraněny budou i plochy náletů, a tím se celý prostor prosvětlí a uvolní se místo pro náhradu alejí," popsal rozsah prací náměstek hejtmana pro dopravu Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Rozsah kácení byl podle něj stanoven na základě podrobného odborného průzkumu, celý projekt přijde na zhruba dva miliony korun.

Na obnově dvou alejí na Frýdlantsku by se mělo začít pracovat ve druhé polovině letošního roku. Není to ale jediný podobný projekt. Kraj připravuje i obnovu dalších čtyř stromořadí v Lomnici nad Popelkou, Cvikově, Sloupu a Světlé pod Ještědem, dohromady za více než čtyři miliony korun. V plánu je také obnova aleje v Pasekách nad Jizerou.

S obnovou stromořadí počítá i česko-polský projekt "Od zámku Frýdlant k zámku Czocha", který má začít na jaře. V rámci projektu se plánuje oprava téměř 24 kilometrů silnic za 270 milionů korun. Vykácet bude třeba 500 stromů, po opravě silnic jich ale bude vysázen trojnásobek.

Liberecký kraj v minulosti kritizovali ekologičtí aktivisté z organizace Arnika za nedostatečnou výsadbu. Z dat poskytnutých silničáři vyplývá, že v období 2003 až 2015 padlo podél silnic nižších tříd v Libereckém kraji 3679 stromů, vysázeno však bylo jen 1207, nejvíc předloni - 982. Údaje ale nejsou kompletní, protože je některé silniční správy neposkytly. Stejné statistiky také ukazují, že se v Libereckém kraji kácí v rámci Česka nejméně. V celém Česku bylo podle Arniky v daném období kolem cest vykáceno na 198.862 stromů a jen něco přes 120.500 vysazeno.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
ivc ver
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist