https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecti-hasici-varuji-pred-jarnim-palenim-meli-uz-par-zasahu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hasiči varují před jarním pálením, měli už pár zásahů

18.3.2019 13:20 | LIBEREC (ČTK)
Požáry trávy jsou typické pro první jarní týdny, kdy vymrzlá suchá tráva velmi snadno začne hořet a porostem se i rychle šíří.
Požáry trávy jsou typické pro první jarní týdny, kdy vymrzlá suchá tráva velmi snadno začne hořet a porostem se i rychle šíří.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů. Například ve Stráži pod Ralskem se v neděli požár louky u zemědělského stavení rychle šířil směrem k obytným budovám. Zasahujícím hasičům se podařilo požár včas zlikvidovat a majetek uchránit. Informovala o tom mluvčí hasičů Pavlína Bílková.
 

"Tráva hořela také v Liberci - Vesci nebo v Horce u Staré Paky," dodala.

Požáry trávy jsou podle ní typické pro první jarní týdny, kdy vymrzlá suchá tráva velmi snadno začne hořet a porostem se i rychle šíří. Zvlášť v kombinaci se slunečným počasím, kdy se ohřeje okolní vzduch a vzhledem k silnému větru je riziko požáru trávy velmi vysoké, řekla.

Vypalování suché trávy je ze zákona zakázané, lidem hrozí pokuta až 25.000 korun. Požáry ale vznikají i při pálení klestí z prořezaných stromů na zahradě či biologického odpadu. Hasiči pro takové případy doporučují dodržovat několik zásad. Velikost hromad zeleného odpadu by měla být tak velká, aby shořela během doby, kdy na pálení někdo přímo dohlíží. K dispozici by měl mít navíc lopatu, kbelík s vodou či písek. Místo pro pálení by zároveň mělo být izolované minimálně metr širokým pruhem jen se zeminou. Hasiči také doporučují pálení nahlásit dopředu přes internetový formulář, který je na jejich webu, případně telefonicky na číslo 950 471 100.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist