https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-loni-odevzdali-1681-tun-pouzitych-baterii-vic-nez-predloni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé loni odevzdali 1681 tun použitých baterií, víc než předloni

27.2.2018 09:00 (ČTK)
Sběr baterií pokulhává v severní části republiky, a to v Moravskoslezském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Určitou roli patrně hrají i socioekonomické poměry v regionech, ale zlepšují se výsledky v krajích, městech a obcích, které třídění baterií aktivně podporují prostřednictvím osvětových akcí. / Ilustrační foto
Sběr baterií pokulhává v severní části republiky, a to v Moravskoslezském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Určitou roli patrně hrají i socioekonomické poměry v regionech, ale zlepšují se výsledky v krajích, městech a obcích, které třídění baterií aktivně podporují prostřednictvím osvětových akcí. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé loni odevzdali k recyklaci 1681 tun vybitých baterií, je to o tři procenta více než o rok dříve. Zpětný odběr baterií každoročně stoupá, nejvíce se jich vybralo v Jihomoravském kraji. Celkem lidé loni odevzdali 46,3 procenta baterií, které se dostaly do oběhu. Vyplývá to z aktuální zprávy neziskové organizace ECOBAT, která zpětný odběr zajišťuje.
 

Množství odevzdaných použitých baterií vychází v přepočtu na 159 gramů na jednoho obyvatele. Podle Ecobatu to odpovídá zhruba 6,5 tužkové baterie typu AA. Nejlepší byli lidé z Jihomoravského kraje, kde se vybralo 304.743 kilogramů baterií, což je 258 gramů na obyvatele. Zároveň se v tomto kraji i nejvíc zvýšil meziroční odběr, a to o 35 procent. Na druhém místě je Středočeský kraj s 287.469 a na třetím Praha s 272.728 kilogramy baterií. Oba tyto regiony se ale meziročně mírně zhoršily, střední Čechy o 10 procent a Praha o sedm procent.

Sběr baterií pokulhává v severní části republiky, a to v Moravskoslezském, Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. "Určitou roli patrně hrají i socioekonomické poměry v regionech, ale vedle toho ze statistik krásně vidíme, jak se zlepšují výsledky v krajích, městech a obcích, které třídění baterií aktivně podporují prostřednictvím osvětových akcí," sdělil jednatel Ecobatu Petr Kratochvíl.

Téměř čtvrtinu odevzdaných baterií předají Ecobatu města a obce, kde je lidé vhazují do červených kontejnerů nebo odnášejí do sběrných dvorů. Necelá desetina odběru pochází ze škol, které se zapojují do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Prvenství patří Základní škole Vápno v Pardubickém kraji. "Velikostí spíše menší škola dokázala k recyklaci odevzdat 1808 kg baterií, což je nejvyšší číslo v celé republice," sdělil. Třicet procent baterií lidé odevzdají v obchodech a dalších 34 procent předají firmy.

Evropská norma jednotlivým státům ukládá, aby od lidí vybraly zpět k recyklaci nejméně 45 procent všech baterií, které byly v daném roce uvedeny do oběhu. Toto číslo se podařilo splnit již v roce 2016. Ecobat zajišťuje zpětný odběr baterií od roku 2002, v současnosti provozuje přes 20.000 sběrných míst. Odběr každoročně stoupá, před rokem 2009 se vybralo méně než 30 procent baterií, v roce 2012 podíl vybraných baterií poprvé dosáhl podílu 45 procent. Po recyklaci se části baterií dají použít například jako materiál pro střešní okapy, popelnice, sklokeramické desky nebo třeba CD a DVD nosiče.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist