https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-mohou-na-tmave-obloze-pozorovat-zviretnikove-svetlo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé mohou na tmavé obloze pozorovat zvířetníkové světlo

2.3.2021 16:28 | PRAHA (ČTK)
Podle Horálka je zvířetníkové světlo nejlépe vidět v místech, kde je čistý vzduch a minimum umělého osvětlení. "Můžeme jej spatřit přibližně hodinu po západu Slunce nad západním obzorem jako stříbřitý kužel světla táhnoucí se od obzoru do výšky až 60°, kde jej doplňuje poměrně vzácný pohled na planetu Mars nedaleko hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka," popsal astronom.
Podle Horálka je zvířetníkové světlo nejlépe vidět v místech, kde je čistý vzduch a minimum umělého osvětlení. "Můžeme jej spatřit přibližně hodinu po západu Slunce nad západním obzorem jako stříbřitý kužel světla táhnoucí se od obzoru do výšky až 60°, kde jej doplňuje poměrně vzácný pohled na planetu Mars nedaleko hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka," popsal astronom.
Foto | Malcol / Wikimedia Commons
V těchto dnech mohou lidé na obloze spatřit zvířetníkové světlo. Úkaz je vidět už krátce po západu Slunce. Nejlepší podmínky budou do 15. března, pak bude pozorování rušit Měsíc, uvedl astronom a fotograf Petr Horálek v tiskové zprávě.
 

Podle Horálka je zvířetníkové světlo nejlépe vidět v místech, kde je čistý vzduch a minimum umělého osvětlení. "Můžeme jej spatřit přibližně hodinu po západu Slunce nad západním obzorem jako stříbřitý kužel světla táhnoucí se od obzoru do výšky až 60°, kde jej doplňuje poměrně vzácný pohled na planetu Mars nedaleko hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka," popsal astronom. Lidé podle jeho slov nepotřebují dalekohled, "stačí" jen tmavá obloha.

Zvířetníkové nebo zodiakální světlo je sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy. Částice, s rozměry 0,001 - 0,1 milimetru, pocházejí hlavně z ohonů komet nebo z drcených meteoritů.

Název podle Horálka jev získal kvůli tomu, že jsou tyto částice rozprostřeny zejména v rovině Sluneční soustavy a ekliptiky - světelný kužel se tak promítá na oblohu do zvířetníkových souhvězdí.

Horálek uvedl, že v oblastech poblíž rovníku je zodiakální světlo viditelné po celý rok, neboť nikdy nesvírá s obzorem tak malý úhel, aby se ztratilo nízko nad obzorem. "Z našich zeměpisných šířek jej můžeme nejlépe sledovat okolo rovnodenností, na jaře večer po soumraku nad západním obzorem a na podzim naopak na východě ráno před rozbřeskem," popsal astronom. V těchto obdobích totiž rovina ekliptiky v našich zeměpisných šířkách svírá s obzorem největší úhel, světlo je tudíž nejvíce vykloněné.

Zvířetníkové světlo, které je podle Horálka sedmdesátkrát slabší než obloha ve velkoměstech, mohou lidé za jasného počasí sledovat například na Vysočině, Šumavě, v Novohradských horách, Beskydech, Jeseníkách, na Manětínsku či v Orlických a Jizerských horách. Na jaře mohou lidé tento jev spatřit ještě od 1. do 14. dubna. Horálek ale upozornil, že se jeho sklon vůči obzoru bude postupně zmenšovat a podmínky pro pozorování se zhorší.

S vědeckým vysvětlením původu zvířetníkového světla podle Horálka přišel nejspíše jako první italský astronom Giovannni Domenico Cassini (1625-1712). Ten v roce 1683 zmínil teorii o rozptylu slunečního světla na částicích prachu. Podle jiných zdrojů však za popisem jevu stojí švýcarský matematik Nicolas Fatio de Duillier (1664-1753), který své práce publikoval o pouhý rok později než Cassini.

"Ať tak či onak, o pouhá tři století později přišla éra pokročilé fotografie a první relativně pěkné snímky kužele zodiakálního světla byly na světě. Bohužel přemíra škodlivého světelného smogu z měst se zasadila i o postupné zneviditelnění jevu z mnoha míst na celém světě," uzavřel Horálek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist