https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-na-vinohradech-se-bouri-proti-kaceni-stromu-na-smetance?fbclid=IwAR0KE73-I2o8ij7lTtda2JiwZVozb5Iohk8Lw7Retm7qlC49qGzeAEZ-aiY
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé na pražských Vinohradech se bouří proti kácení stromů Na Smetance

18.6.2019 06:53 | PRAHA (ČTK)
Skáceno.
Skáceno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé pražských Vinohrad podepisují petici proti kácení stromů v zahradě školy v ulici Na Smetance. Od pátku se pod ni podepsalo více než 1800 lidí. Stromy začala najatá firma kácet, neboť radnice Prahy 2 chce v zahradě vystavět nové sportoviště a stromy stavbě překáží. Podle místostarosty Michaela Grundlera (TOP 09) radnice své plány měnit nebude. V areálu byla od roku 2013 komunitní zahrada, kde místní obyvatelé pěstovali zeleninu a pořádali společenské akce. Před necelými dvěma lety musela skončit.
 

"Je samozřejmé, že jsme zvažovali slučitelnost stromů se vznikajícím sportovištěm, ale nadřadili jsme bezpečnost dětí a kvalitu stavby. Obzvláště, když se poblíž nacházejí rozsáhlé Riegrovy sady s dětským hřištěm U Draka, které Praha 2 rekonstruovala," uvedl Grundler. Radnice podle něj za poslední čtyři roky vysadila přes 550 nových stromů do parků i ulic. "K adekvátní náhradní výsadbě samozřejmě dochází i v rámci stavby sportoviště," dodal.

Stavební firma přijela na místo kácet v pátek. Místní obyvatelé zavolali policisty, kteří zjistili, že firma má příliš malý zábor veřejného prostranství pro kácení vzrostlého stromu, a práce zastavili. Následně lidé začali sepisovat petici. V ní chtějí zastavit kácení zdravých stromů. "Projekt rekonstrukce sportoviště je možné upravit tak, aby byly stromy zachovány. Variantní návrhy zpracované architekty existují," píší petenti.

Situaci okomentovali také někteří politici. "Všichni sází stromy, všichni řeší klima. Jen Praha 2 kácí všechny stromy, když staví hřiště," napsal na svém facebookovém profilu opoziční zastupitel Prahy 2 Michal Uhl (Zelení).

Radnice Prahy 2 se do sporu s obyvateli kvůli zahradě dostala opětovně. Komunitní zahrada založená v roce 2013 na pozemku fungovala zhruba tři roky. Na jejím chodu se podílely asi tři stovky lidí a za pronájem pozemku platili 24.000 korun ročně. Proti vypovězení z pozemku v roce 2016 lidé sepisovali petici. Od ukončení provozu zahrady byl pozemek nevyužitý.

Na pozemku o rozloze 2419 metrů čtverečních chce městská část vybudovat multifunkční sportovní hřiště pro míčové hry. Hřiště bude sloužit jako sportovní zázemí při hodinách tělesné výchovy i mimoškolních aktivitách žáků základní školy Na Smetance. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol v Praze 2. Na hřiště bude mít dovolen vstup i veřejnost, zejména o víkendech a ve večerních hodinách.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.6.2019 18:19
Je škoda, že se politici neřídí přáním obyvatel těch obcí, o kterých rozhodují. Proč je takový problém nechat zahradu zahradou?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist