https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-se-na-zastupitelstvu-v-brne-ohradili-proti-uzemnimu-planu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé se na zastupitelstvu v Brně ohradili proti územnímu plánu

9.9.2020 11:39 | BRNO (ČTK)
Lidé za tři měsíce poslali přes 5000 připomínek k návrhu nového územního plánu.
Lidé za tři měsíce poslali přes 5000 připomínek k návrhu nového územního plánu.
Lidé v Brně předali zastupitelstvu otevřený dopis, kterým se ohrazují proti návrhu nového územního plánu. Požadují větší ochranu zeleně a klimatu. Současný územní plán platí v Brně s různými aktualizacemi od roku 1994. Do konce roku 2022 musí podle stavebního zákona začít platit nový územní plán. Město má jeho návrh, který nyní projednává včetně vypořádávání připomínek.
 

Otevřený dopis iniciovali akademici z Masarykovy univerzity. Podpořilo ho přes 30 sociologů, ekonomů, biologů a dalších odborníků, uvedla Naďa Johanisová z univerzity. Odborníci v dopise vyjádřili obavu, že plán v navržené podobě ohrozí existenci většiny zahrádek, které přitom omezují dopad klimatických změn. "Nový územní plán upřednostňuje bytovou výstavbu a ohrožuje zahrádky," uvedla Johanisová, která je iniciátorkou dopisu. Podepsalo ho kolem 10 000 lidí.

Druhý otevřený dopis kvůli územnímu plánu už v první půli roku předalo městu hnutí Nesehnutí. Hnutí požaduje větší ochranu zeleně, lepší hospodaření s dešťovou vodou nebo podporu pěší a cyklistické dopravy. Požaduje zanesení těchto opatření do územního plánu. Primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že město s Nesehnutím už jednalo a na podzim se uskuteční několik kulatých stolů na téma územního plánu.

Lidé za tři měsíce poslali přes 5000 připomínek k návrhu nového územního plánu. Město se jimi zabývá. Územní plán určuje rozvojové plochy pro různé typy aktivit, určuje směr budování dopravních tahů a další infrastruktury. Jednou z velkých změn je konec indexu podlažní plochy. Býval jádrem sporů mezi občany a developery, kteří se snažili často do území umístit co nejvyšší budovy. Místo indexu budou stavby limitované maximální výškou. Podle Kanceláře architekta města Brna, která návrh zpracovala, bude nový plán flexibilnější, aby nebylo nutné dělat tak často jeho změny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist