https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-se-pusti-do-uklidu-vice-jak-dvacitky-rek-muzete-se-pridat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé se pustí do úklidu více jak dvacítky řek. Můžete se přidat

22.3.2018 14:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Úklidy na řekách mají u nás dlouholetou tradici a prakticky na všech větších řekách probíhá čištění jejich břehů. Ilustrační obrázek z úklidu řeky Moravy.
Úklidy na řekách mají u nás dlouholetou tradici a prakticky na všech větších řekách probíhá čištění jejich břehů. Ilustrační obrázek z úklidu řeky Moravy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
K dnešnímu Světovému dni vody se hlásí i dobrovolnická akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Úklidové akce se budou konat přímo z lodí na více než dvacítce českých řek a na dalších stovkách míst. Celkem je již zaregistrováno téměř 2000 úklidů. Hlavním úklidovým dnem bude letos sobota 7. dubna. Informují pořadatelé Český svaz ochránců přírody a spolek Ukliďme Česko.
 

Součástí dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko jsou i úklidy na více než dvacítce českých řek. Úklidy na řekách mají u nás dlouholetou tradici a prakticky na všech větších řekách probíhá čištění jejich břehů, povětšinou přímo z lodí.

Letos se bude uklízet na Berounce, Ohři, Vltavě, Sázavě, Moravě, Bečvě, Úpě, Kamenici, Labi, Otavě, Orlici, Ploučnici, Svitavě, Radbuze, Svratce, Senici, Oslavě, Dyji, Odře, Lenoře, Chrudimce, Křinici, Ostravici, Morávce, Bradavě, Rusavě, Bílé Opavě... Úklidové akce, při kterých dobrovolníci před vodáckou sezónou posbírají naplavený nepořádek po jarním tání často podporují půjčovny lodí, které poskytnou vodácké vybavení. Na dalších místech pak uklidí dobrovolníci černé skládky a drobný nepořádek na březích řek a potoků formou pochůzkového sběru.

"Mnohdy lidé nadávají na rybáře, když dojde na odpadky kolem řeky. Z minulých ročníků víme, že se na mnoha místech do úklidů zapojují právě rybáři. Příkladem je třeba Úklid Třebovky a jejího okolí, Jarní úklid kolem Lenory či v Iváni a na řadě dalších míst," sdělila nám jedna z organizátorek akce Katka Landová. Silnou pomocí jsou podle ní také dobrovolní hasiči, kteří při organizaci pomáhají zhruba na 70 místech. "Na spoustě akcí jsou pak pomocí dobrovolnickou a zázemím, například pro odvoz odpadu," doplnila Landová.

"Pro ty, kteří by chtěli pomoc přírodě spojit s netradičním výletem, můžeme každopádně doporučit úklidové akce na řekách," říkají pořadatelé. Vodní úklidy navíc většinou probíhají i v pozdějších dubnových a květnových termínech, takže je ještě dostatek času se na ně přihlásit. Zde je mapa všech akcí, které se na jaře budou konat. "Přidejte se i Vy k akci, která má smysl," vyzývají pořadatelé.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist