https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-si-mohli-prohlednout-prirodni-zahradu-nedaleko-zlina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lide si mohli prohlédnout přírodní zahradu nedaleko Zlína

7.6.2020 10:40 | ZLÍN (ČTK)
V sadu jsou kromě tradičních odrůd například arónie, známá spíše jako černý jeřáb, moruše nebo kdoule. Ilustrační obrázek
V sadu jsou kromě tradičních odrůd například arónie, známá spíše jako černý jeřáb, moruše nebo kdoule. Ilustrační obrázek
Přírodní zahradu Pasekářská idylka nedaleko Zlína si mohli lidé prohlédnout díky Víkendu otevřených zahrad, při němž se v zemi otevřelo asi 170 zahrad, parků, sadů a dalších prostranství. Soukromá zahrada u rodinného domu u Zlína se skládá ze zahrady s vyvýšenými záhony a ovocnými keři, nechybí ani sad, ve kterém jsou i méně tradiční odrůdy a včelí úly. Principem přírodní zahrady je do ní málo zasahovat, také nepožívat chemii, řekl ČTK majitel Martin Davidov.
 

"Čím víc člověk vydrží nechat vyšší trávu, tím je to lepší. Jednak z důvodu toho, že ve vysoké trávě má mnohem víc úkrytu hmyz, zároveň když mají kytky možnost vykvést, tak jsou i potravou pro spoustu druhů hmyzu. Ve vysoké trávě se také zadržuje mnohem víc vody, takže půda tak nevysychá," uvedl Davidov. Seno pak dávají majitelé lidem, kteří chovají hospodářská zvířata.

V sadu jsou kromě tradičních odrůd například arónie, známá spíše jako černý jeřáb, moruše nebo kdoule. Na zahradě mají majitelé vyvýšené záhony se zeleninou a bylinkami, ovocné keře, nechybí kompost. "Na zahrádce máme základní a nenáročnou zeleninu, cibuli, fazole, dýně, brambory a bylinky. Nepokryjeme celou naši spotřebu, je to spíš můj koníček, ale máme snahu být co nejvíce soběstační," uvedla Pavla Davidova. Ve staré stěně se drží hmyz. "Máme i místa, kam moc nechodíme, která jsou divočejší, aby tam měli klid například hadi. Mezi kameny jsou ještěrky," uvedl Davidov.

Zvětšování zahrady přišlo postupně, majitelé dům koupili před dvěma desítkami let, původně měli jen zahrádku a poté přibyl sad. "Nijak zásadně to nezvelebujeme, máme pozemek, kde je nám dobře a máme z toho sem tam užitek," uvedla Davidova.

Principy přírodní zahrady podle ní rodina přirozeně dodržovala již dříve, manželé se zajímají o ekologii, až později se dozvěděli o možnosti certifikace, kterou později splnili. "Jinak bychom to nedělali. Od malička jsem byla s rodiči na zahradě, uplatňuji stejné principy," uvedla Davidova. Kolem domu vede naučná stezka. "Když mě lidé vidí na zahradě, občas se zastaví a zeptají se. Já sama mám nejradši, když se doma podívám z okna, něco tam kvete a pozoruji ptáčky u krmítka," uvedla majitelka.

Ve Zlínském kraji mohli lidé o Víkendu otevřených zahrad zavítat například do kroměřížské Květné a Podzámecké zahrady, zámeckého parku ve Zdounkách nebo Zahrady poznání u Valašského ekocentra Českého svazu ochránců přírody. Při Víkendu otevřených zahrad se otvírají i obvykle nepřístupná místa. V zahradách, které jsou otevřené i jindy, je často připraven program nebo zpestření klasické prohlídky.

Jana Kuncová dr


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist