https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-jablonci-vic-tridi-pribyly-kontejnery-vic-je-i-vyvazeji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Jablonci víc třídí, přibyly kontejnery, víc je i vyvážejí

24.7.2019 00:06 | JABLONEC N.N. (ČTK)
Obyvatelé v Jablonci vytřídili za první pololetí 951 tun odpadu, což je zhruba o tři procenta víc než ve stejném období loňského roku. / Ilustrační foto
Obyvatelé v Jablonci vytřídili za první pololetí 951 tun odpadu, což je zhruba o tři procenta víc než ve stejném období loňského roku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé v Jablonci vytřídili za první pololetí 951 tun odpadu, což je zhruba o tři procenta víc než ve stejném období loňského roku. Nejvíc bylo skla a papíru. Pomohlo, že v ulicích přibyly další kontejnery. Na některých místech, kde lidé často upozorňovali na přeplněnost kontejnerů, je Severočeské komunální služby častěji vyvážejí. Včera to řekla mluvčí magistrátu Adéla Říhová. V Jablonci se do kontejnerů třídí papír, plasty, bílé a zelené sklo a do šedých nádob i kovy.
 

"Od začátku roku vznikla v Jablonci dvě nová stanoviště tříděného odpadu. Celkem jich máme 259 a počet nádob na tříděný odpad se vyšplhal na 914," řekl náměstek primátora Štěpán Matek (KDU-ČSL). Radnice podle něj reagovala na zvýšenou konzumaci nápojů v letním období a žluté kontejnery na některých stanovištích nechává častěji vyvážet. "Plasty se standardně vyvážejí v úterý, 115 kontejnerů na 65 vybraných stanovištích se vyváží ještě v pátek," doplnila Barbora Šnytrová z magistrátu. K navýšeným svozům přibylo teď v létě dalších 30 stanovišť, kde bývaly kontejnery plné.

Magistrát dostává často od obyvatel upozornění na přeplněné kontejnery a nepořádek kolem nich. Lidem to vadí. "V mnoha případech by ale stačilo, aby lidé krabice před vložením do kontejneru rozložili a PET lahve sešlapali, potom by nádoby nebyly hned plné," poznamenal Matek. Kvůli tomu se musí kontejnery častěji vyvážet, což se prodražuje a výtěžnost neroste. Lidé podle Matka také často nerespektují značení, co do kterého kontejneru patří, což komplikuje následné dotřídění odpadu na recyklační lince.

Jablonec je jedním z mála měst, kde obyvatelé neplatí za likvidaci komunálního odpadu paušální poplatek, ale platí za popelnici. U nejčastěji používané 120litrové nádoby vyvážené každý týden platí domácnost 2788 korun. Cena se nezměnila už tři roky. Náklady města na odpadové hospodářství ale rostou. Loni Jablonec za odpad zaplatil 46 milionů korun, 28 milionů vybral od obyvatel a dalších 5,5 milionu dostal od společnosti EKO-KOM za tříděný odpad. Vedení města proto připravuje zdražení, podle Matka to může být až o 30 procent. Na podzim to projedná zastupitelstvo.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist