https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-krkonosich-pri-akci-ciste-hory-nasbirali-tri-tuny-odpadku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Krkonoších při akci Čisté hory nasbírali tři tuny odpadků

22.5.2017 09:30 | VRCHLABÍ (ČTK)
Nejčastějšími odpady u cest bývají papírové kapesníčky, obaly od sušenek, plastové lahve, nápojové plechovky, hygienické potřeby, igelitové pytlíky či obaly od různých energetických gelů. Právě papírových kapesníčků bylo letos nejvíce. Jsou jich plné hory, všude svítí do daleka. / ilustrační foto
Nejčastějšími odpady u cest bývají papírové kapesníčky, obaly od sušenek, plastové lahve, nápojové plechovky, hygienické potřeby, igelitové pytlíky či obaly od různých energetických gelů. Právě papírových kapesníčků bylo letos nejvíce. Jsou jich plné hory, všude svítí do daleka. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Saša Petričková / Společnost pro Jizerské hory
Přibližně tři tuny různých odpadků v sobotu nasbíralo 400 dobrovolníků a pracovníků správy Krkonošského národního parku (KRNAP) v nejvyšších českých horách při akci Čisté Krkonoše. Odpad po turistech sbírali po celých horách, především podél hlavních turistických cest. Dobrovolníci uklidili i Sněžku. ČTK to řekl mluvčí správy KRNAP Radek Drahný. Původně se akce měla konat již 22. dubna, ale kvůli sněžení ji organizátoři přesunuli na sobotu.
 

Sběrači se museli předem nahlásit. V sobotu ráno se sešli na šesti územních pracovištích správy KRNAP, kde dostali pracovní rukavice a pytle na odpad. "Následně vyrazili do hor sbírat odpadky, lokalitu sběru si mohli i dopředu dohodnout," řekl Drahný.

Loni se při akci Čisté Krkonoše posbíralo kolem deseti tun odpadu. "Loni jsme uklízeli také černé skládky, na kterých bylo například i hodně těžkých pneumatik. V sobotu se sbíral běžný odpad," vysvětlil Drahný rozdíl mezi sobotní a loňskou bilancí sběru.

Nejčastějšími odpady u cest bývají papírové kapesníčky, obaly od sušenek, plastové lahve, nápojové plechovky, hygienické potřeby, igelitové pytlíky či obaly od různých energetických gelů. Právě papírových kapesníčků bylo letos nejvíce. "Jsou jich plné hory, všude svítí do daleka," uvedl Drahný. Hodně odpadků je tradičně i kolem česko-polské hranice, mnoho z nich má podle mluvčího polské etikety. "Lidé si myslí, že sníh všechno skryje, ale na jaře všechny špinavé odpadky vylezou na povrch," řekl Drahný.

Pytle s odpadky sběrači mohli snést do údolí nebo je podle dohody nechat na křižovatkách cest či u boudařů. Pracovníci KRNAP pak pytle odvezli.

Krkonošský národní park vznikl v roce 1963 a společně s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Nejpřísněji chráněná první zóna má téměř 7000 hektarů a pohyb v ní je povolen pouze po značených cestách.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist