https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-praze-1-nesouhlasi-s-kacenim-javoru-na-smetanove-nabrezi-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Praze 1 nesouhlasí s kácením javoru na Smetanově nábřeží

12.3.2021 01:44 | PRAHA (ČTK)
Praha 1 plánuje vydláždit trojúhelníkové zatravněné prostranství u Karlových lázní, kde javor a další strom rostou.
Praha 1 plánuje vydláždit trojúhelníkové zatravněné prostranství u Karlových lázní, kde javor a další strom rostou.
Foto | Tilman2007 / Wikimedia Commons
Asi 600 lidí zatím podepsalo petici proti kácení javoru na Smetanově nábřeží, který má podle plánů radnice Prahy 1 ustoupit projektu nového náměstíčka a průchodu k řece. ČTK o tom informoval opoziční zastupitel Prahy 1 Petr Kučera (Zelená pro Jedničku). Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo ČTK sdělil, že městská část postupuje v souladu s plány vedení hlavního města na revitalizaci Smetanova nábřeží. Starosta Petr Hejma (STAN) dříve ČTK řekl, že pokácené stromy chce radnice na jiných místech nahradit novými, které plánuje vysadit již vzrostlé.
 

Praha 1 plánuje vydláždit trojúhelníkové zatravněné prostranství u Karlových lázní, kde javor a další strom rostou. Zpřístupnit se má také nyní uzavřený průchod nábřežní zdí k řece, tzv. čapadlo. Podle projektu má na řece vzniknout u východu z čapadla vyhlídkové molo a v budoucnu lávky, které umožní jít "po řece" podél nábřeží.

Kvůli plánovanému projektu je však nutné pokácet oba stromy. Proti kácení starého javoru stříbrného se zvedl odpor, podle Kučery petice nasbírala 600 podpisů za týden a odpůrci plánují na pátek ráno u stromu protestní shromáždění. Kučera dodal, že sbírá podpisy mezi zastupiteli městské části nutné pro svolání mimořádného zastupitelstva, kde chce otázku řešit. Strom se má podle zastupitele kácet v pondělí.

Kučera se po volbách na podzim 2018 stal radním městské části pro životní prostředí, loni v lednu se však na radnici změnila koalice. Starostu Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) nahradil dosavadní první místostarosta Hejma a do té doby vládnoucí koalice Praha 1 Sobě, Piráti a Zelená pro jedničku odešla do opozice.

"Projekt jsem jako čerstvý radní pro životní prostředí osobně zastavil v zimě 2018, protože kácet zdravé vzrostlé stromy uprostřed památkové zóny jen kvůli dílčím stavebním zlepšením je prostě špatně," uvedl Kučera. Dodal, že projekt je sice zajímavý, ale není natolik urgentní, aby kvůli němu bylo nutné porazit zdravý vzrostlý strom. "Dorůst do podobné velikosti trvá stromu desítky let," uvedl. Starosta Hejma dříve ČTK řekl, že pro uskutečnění záměru je kácení nutné, ale radnice plánuje na náměstíčko vysadit nové, již vzrostlé stromy.

Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo ČTK sdělil, že původně získala městská část povolení na pokácení celkem čtyř stromů. "Dva stromy mezitím vlivem svého poškození a povětrnostních podmínek spadly samy," uvedl. I zbývající stromy jsou podle něj poškozené. "Vysazen bude nový zhruba 15 metrů vysoký strom a další zeleň, zároveň bude pro občany zpřístupněno historické čapadlo, v místě bude vybudován vodní prvek a celkově bude zrevitalizovaná a podstatně vlídnější lokalita konečně sloužit k odpočinku, procházkám a posezení," sdělil dále mluvčí.

Dodal, že Praha 1 postupuje v souladu s plány vedení hlavního města na celkovou revitalizaci Smetanova nábřeží. "Nábřeží totiž čeká také kompletní obměna stromořadí lip na chodníku či zřízení nové tramvajové zastávky Karlovy lázně ve směru od Národního divadla. Praha 1 také plánuje rekonstrukci krásné a nyní poškozené Krannerovy kašny," zakončil Bidlo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist