https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-usti-mozna-nebudou-muset-platit-poplatek-za-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Ústí možná nebudou muset platit poplatek za odpad

1.9.2017 04:00 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Poplatky za odpad neplatí například lidé v sousedních Teplicích. Finanční situace lázeňského města je ale odlišná. Ústí nad Labem je dlouhodobě zadlužené, do roku 2030 bude splácet úvěr od Evropské investiční banky. Ročně dává na splácení dluhů kolem 100 milionů. / ilustrační foto
Poplatky za odpad neplatí například lidé v sousedních Teplicích. Finanční situace lázeňského města je ale odlišná. Ústí nad Labem je dlouhodobě zadlužené, do roku 2030 bude splácet úvěr od Evropské investiční banky. Ročně dává na splácení dluhů kolem 100 milionů. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé v Ústí nad Labem by od příštího roku možná nemuseli platit poplatek za komunální odpad. Radní schválili zrušení vyhlášky, která ukládá každému obyvateli města staršímu tří let zaplatit za odpad 500 korun ročně. Návrh projedná v září zastupitelstvo města, řekla včera primátorka Věra Nechybová (klub UFO).

 

Podle Nechybové možnost zrušení poplatku umožňuje současná ekonomická situace. "Došli jsme k závěru, že ekonomice státu a města se daří, proto jsme se rozhodli navrhnout zrušení vyhlášky o odpadech," uvedla primátorka. Poplatek za komunální odpad se ve městě už neplatil v letech 2009 a 2010, tehdejší vedení města ale výrazně navýšilo daň z nemovitosti. Z té podle Nechybové město získává asi 100 milionů ročně.

V současné době by mělo poplatek hradit asi 90.000 obyvatel krajského města. Letošní rozpočet podle vedoucího finančního odboru magistrátu Rudolfa Jakubce počítal s příjmem 39 milionů. "V rozpočtu jsme ale uvažovali nižší výběr ze zkušenosti, že ne všichni občané platí," řekl Jakubec. Skutečný výběr poplatků je menší. Podle náměstka primátorky Jiřího Madara (UFO) nezaplatila letos poplatek třetina Ústečanů. "Vybrali jsme v prvním pololetí jen 28 milionů korun," uvedl.

Skutečné náklady na likvidaci odpadu poplatky nepokryjí ani v současné době. Město každý rok stojí likvidace zhruba 70 milionů. Radnice se navíc potýká s velkými dluhy za odpady a vyměřené sankce. Ty dosahují 139 milionů korun. "Ty město od neplatičů a nepřizpůsobivých v životě nedostane," doplnil Madar. Město dluhy vymáhá například exekučně, letos takto získalo tři miliony. "Vymáhat nedoplatky budeme nadále," doplnila primátorka.

Radnice původně zvažovala, že povinnosti platit za odpad zprostí děti a mládež do 18 let a seniory nad 65 let. "Ten finanční rozdíl mezi těmi variantami není tak velký," dodal Madar.

Poplatky za odpad neplatí například lidé v sousedních Teplicích. Finanční situace lázeňského města je ale odlišná. Ústí nad Labem je dlouhodobě zadlužené, do roku 2030 bude splácet úvěr od Evropské investiční banky. Ročně dává na splácení dluhů kolem 100 milionů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist