https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-zacnou-hlasovat-v-ankete-o-strom-roku-2017
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé začnou hlasovat v anketě o Strom roku 2017

14.6.2017 01:50 | BRNO (ČTK)
Stromem roku 2016 se stala lípa z Lipky. Pod památnou 800 let starou lípou z Lipky u Horního Bradla podle pověsti pobýval Jan Žižka i Jan Amos Komenský. Vítězná lípa v anketě obdržela 11 907 hlasů z DMS a hlasovacích archů. Fanoušci ji podpořili také recyklací více než 2 tisíc nefunkčních mobilů.
Stromem roku 2016 se stala lípa z Lipky. Pod památnou 800 let starou lípou z Lipky u Horního Bradla podle pověsti pobýval Jan Žižka i Jan Amos Komenský. Vítězná lípa v anketě obdržela 11 907 hlasů z DMS a hlasovacích archů. Fanoušci ji podpořili také recyklací více než 2 tisíc nefunkčních mobilů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Naděžda Gutzerová, Lenka Mitrenga, Ludvík Plašil / Strom roku
Lidé mohou počínaje čtvrtkem 15. června hlasovat v anketě o Strom roku 2017. Do finále postoupilo 12 stromů z osmi krajů, usilují o postup do evropského kola soutěže. Za pořadatelskou Nadaci Partnerství to v tiskové zprávě uvedla Anna Petříková. Loni anketu vyhrála lípa z Lipky na Chrudimsku.
 

Za dobu konání ankety navrhli lidé, školy a různé spolky na ocenění už 1270 stromů. Do hlasování se zapojilo více než 616.000 lidí. Je zpoplatněné, čímž se ekologům podařilo vybrat asi 2,5 mil. Kč. Peníze použili na novou výsadbu stromů, obnovu lesů a alejí.

O vítězi v letošní anketě se bude rozhodovat do 15. září. Organizátorům dorazilo 52 návrhů, odborná porota vybrala 12 finalistů. "Máme zkušenost, že k vítězství potřebuje strom získat okolo 12.000 hlasů, ale v některých ročnících se počet hlasů pro vítěze přehoupl i přes 20 či 30 tisíc. Rozhoduje, jak dokážou zástupci stromu zapojit veřejnost a jak jsou místní obyvatelé hrdí na své přírodní památky, na svůj kraj," uvedla koordinátorka ankety Andrea Krůpová.

Hlasovat lze dárcovskou SMS, cena je 60 Kč, strom získá 59 Kč a dva hlasy. Druhou možností je zpoplatněný hlasovací arch, který je ke stažení na webu ankety. Jeho cena je 60 Kč a vejde se na něj 20 podpisů. Výtěžek ankety bude využit k péči o stromy, které postoupily do finále, nebo stromy v jejich okolí. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety se uskuteční 5. října v Brně během mezinárodního filmového festivalu Ekofilm.

K loňské vítězné lípě z Lipky na Chrudimsku se váže mnoho pověstí. Říká se například, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že tam krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Její stáří se odhaduje na 800 let. Celkový počet hlasů v anketě loni dosáhl více než 175.000, z toho vítězná lípa obdržela přes 55.000 hlasů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist