https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lidovci-sbiraji-podpisy-na-petici-kvuli-vetsi-ochrane-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidovci sbírají podpisy na petici kvůli větší ochraně vody

24.9.2019 00:15 | BRNO (ČTK)
KDU-ČSL vytvořila petici, jejímž cílem je zakotvení ochrany vody přímo v Ústavě České republiky. / Ilustrační foto
KDU-ČSL vytvořila petici, jejímž cílem je zakotvení ochrany vody přímo v Ústavě České republiky. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
KDU-ČSL vytvořila petici, jejímž cílem je zakotvení ochrany vody přímo v Ústavě České republiky. Novinářům to včera řekla senátorka Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Petice má v elektronické i fyzické formě několik tisíc podpisů, do konce října chtějí lidovci v různých městech i na internetu posbírat kolem 40.000 podpisů a následně předat dokument k projednání ve Sněmovně.
 

Větší ochrana vody souvisí i s případem zamýšlené těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku. Firma tam chce těžit štěrkopísek, starostové a obyvatelé okolních obcí i s jihomoravskými hygieniky se ale bojí, že by těžba mohla nenávratně poškodit blízký zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex, který slouží zhruba pro 100.000 lidí.

Hubáčková uvedla, že vláda předložila takzvanou suchou novelu vodního zákona, která však podle ní neakcentuje ochranu vodních zdrojů. "Proto KDU-ČSL přišla s iniciativou zakotvení významu vody a její ochrany do ústavy. Bohužel toto vláda zamítla a tvrdí, že hledá řešení pomocí konzultací s ústavními právníky. Výsledek tak může přijít pozdě, nebo vůbec," zdůraznila Hubáčková.

Proto lidovci sbírají podpisy na petici. Jejím cílem podle Hubáčkové je, aby se v ústavě do odstavce o šetrném využívání přírodních zdrojů doplnila věta o ochraně zejména vodních zdrojů a půdy a přírodních bohatství. V souvislosti s kauzou těžby štěrkopísku u Moravského Písku už jedna petice vznikla, bojovala přímo proti těžbě.

Báňský úřad loni u Moravského Písku stanovil dobývací prostor, což ale není samotné rozhodnutí o těžbě. Obce i Jihohomoravský kraj proti tomu podaly odvolání, o kterém nyní báňský úřad rozhoduje. Pokud budou odvolání neúspěšná a rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru bude pravomocné, může si firma České štěrkopísky podat samotnou žádost o těžbu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lenka Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist