https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lipa-z-lipky-skoncila-v-soutezi-o-evropsky-strom-roku-treti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lípa z Lipky skončila v soutěži o Evropský strom roku třetí

23.3.2017 01:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Památná lípa roste u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova, které je dnes upravené jako hrobka původních majitelů panství Kustošů. První panské sídlo zde postavili již ve 13. století, a tak lípa stará 800 let vítala na svět mnoho narozených na Lipce a pak je zase vyprovázela při jejich poslední cestě.
Památná lípa roste u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova, které je dnes upravené jako hrobka původních majitelů panství Kustošů. První panské sídlo zde postavili již ve 13. století, a tak lípa stará 800 let vítala na svět mnoho narozených na Lipce a pak je zase vyprovázela při jejich poslední cestě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Naděžda Gutzerová, Lenka Mitrenga, Ludvík Plašil / Strom roku
Lípa z Lipky v chráněné krajinné oblasti Železné hory se v soutěži o Evropský strom roku umístila na třetím místě. Předběhly ji dva duby, polský dub Josef a brimmonský dub z Walesu. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
 

Lipka na Lipce je památným stromem, o který dlouhodobě pečuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Vloni na jaře byla odborně ošetřena z prostředků Programu péče o krajinu.

„Protože se jedná o výjimečný strom, dlouhodobě lípu sledujeme. Před rokem jsme museli odřezat část větví v koruně. Hrozilo totiž, že se vykloněná část mohutného dvojkmene odlomí. Korunu jsme navíc zabezpečili bezpečnostní vazbou, která zvyšuje stabilitu celého stromu," vysvětluje Vlastimil Peřina z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"V soutěži měla lípa velkou konkurenci a jsem rád, že její půvab ocenilo více než čtrnáct tisíc lidí z celé Evropy, kteří pro ni hlasovali,“ říká Peřina.

Památná lípa se svým úctyhodným věkem i devítimetrovým obvodem řadí mezi pět nejvzrostlejších lip srdčitých v republice. Roste v Lipce u Horního Bradla podél cesty mezi zdejším panským sídlem a hrobkou jeho původních majitelů z rodu Kustošů. Podle pověstí pod ní tábořil Jan Žižka a v místě krátkou dobu pobýval i Jan Amos Komenský. Také se podle místních povídá, že láska partnerů, kteří se pod lípou pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí.

Za památné jsou vyhlašovány stromy, u kterých se obvykle snoubí jejich mimořádná přírodovědná a kulturněhistorická hodnota. Vyhledávat památné stromy můžete zde.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist