https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/litvinov-obhajil-pravo-zapojit-se-do-rozhodovani-o-likvidaci-styrenu-ze-skladky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Litvínov obhájil právo zapojit se do rozhodování o likvidaci styrenu ze skládky

16.2.2024 19:39 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Litvínov u soudu obhájil právo zapojení se do rozhodování o způsobu likvidace nebezpečného styrenu ze skládky Celio. Krajský úřad Ústeckého kraje původně rozhodl, že se k této věci nemůže vyjádřit. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že město nemá postavení účastníka řízení. Radnice se proto obrátila na soud. Nejvyšší správní soud nyní potvrdil rozhodnutí ústeckého krajského soudu, že rozhodnutí ministerstva má být zrušeno, informoval mluvčí radnice Petr Lenc.
 

Na skládce jsou uložené styrenové smoly ze staré ekologické zátěže ve středočeské Nelahozevsi. Hořlavá látka v různém skupenství je asi ve 12 000 sudech, každý má objem 200 litrů. Provozovatel počítá například s budováním betonových kójí pro třídění styrenů na tuhé, tekuté a polotekuté a s následnou likvidací.

Litvínov teď vyzval ministerstvo, aby respektovalo rozhodnutí soudu, urychleně zrušilo původní rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje a aby městu bylo přiznáno postavení účastníka v řízení o nápravných opatřeních. "Postavení účastníka umožní vedení města prosazovat v souladu s usneseními zastupitelstva co nejrychlejší odstranění nepovolených styrenů a jejich bezpečnou likvidaci mimo katastr města," uvedl Lenc. Město je podle mluvčího přesvědčeno, že jeho zapojení do rozhodování je klíčové pro řešení celé situace a pro ochranu životního prostředí a zdraví jeho obyvatel.

Sudy s nebezpečným styrenem objevila na skládce kontrola České inspekce životního prostředí v létě roku 2021. Případ vyšetřují kriminalisté, a to v souvislosti s likvidací staré ekologické zátěže z Nelahozevsi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist