https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/livescience-chobotnice-mistrem-prevleku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřLiveScience: Chobotnice mistrem převleků

7.9.2010 06:41 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor)
Zázrakem s osmi chapadly byla přezdívána chobotnice Paul, proslavená během světového poháru. K opravdovému zázraku přírody má ale mnohem blíž indonéská chobotnice maskovaná (Thaumoctopus mimicus), která dokáže vědomě modifikovat tvar svého těla. Server LiveScience uveřejnil závěry práce evolučního biologa Healyho Hamiltona, který zkoumal genetický podklad schopnosti chobotnice měnit tvar svého těla podle nejrůznějších předloh.
 

Záludný hlavonožec dokáže zkroucením těla, vlněním a barvoměnou téměř dokonale napodobovat vzhled krabů, mušlí, rejnoků, platýzů nebo perutýnů. „Její inteligence, díky které dokáže vystihnout tvar rozmanitých živočichů, je naprosto ohromující,“ konstatuje Hamilton z Kalifornské akademie věd. Hamilton ve svém výzkumu analyzoval sekvence DNA 35 příbuzných druhů chobotnic. „Sekvenování DNA je užitečný nástroj při určování příbuznosti, zvláště u tak morfologicky variabilních druhů, jako jsou chobotnice,“ dodává k užité metodice. Odkaz na video LiveScience najdete zde.

„Podobně jako většina chobotnic příbuzných rodu Thaumoctopus dokáže i tato nenápadně splynout s pozadím. Je proto otázka, proč tato chobotnice místo maskování rozváděla svůj mimický talent,“ klade si otázku Christine Huffardová, mořská ekoložka a poradkyně organizace Mezinárodní ochranu přírody Indonésie. Ukázalo se, že podobně už „přemýšlela“ i atlantická dlouhochapadlá chobotnice DeFilippiova (Macrotritopus defilippi), která má rovněž tendenci napodobovat platýze.

Výsledky ukazují celou riskantní cestu posunu obranné strategie chobotnice maskované. Nejprve se vyvinulo kontrastní zabarvení, které pomáhalo „vylekat“ predátory, pokud byl prozrazen úkryt chobotnice. Následoval vývoj pohybu napodobující platýze, který pomohl získat čas při útěku. Nakonec se vyvinula i barvoměna napodobující kůži platýzů v průběhu dne. „Chobotnice Thaumoctopus mimicus přežívala a reprodukovala se lépe než její příbuzné. Nějakým způsobem se její strategie stala mnohem účinnější než snaha být nenápadný,“ vysvětluje Huffard.

„Jistě, imitace platýze u chobotnice maskované není zdaleka dokonalá. Ale je určitě dost dobrá, aby napálila místní predátory,“ shrnuje Hamilton a dodává: „Navíc tento druh dokáže dnes s přehledem napodobovat i řadu jiných, například jedovatých ryb.“ „Tato studie nám připomíná, že evoluce nemá mantinel, ale že se jedná o kontinuální proces,“ tvrdí Huffardová. „Tyto chobotnice budou nadále vyvíjet své napodobovací a mimické schopnosti, pokud budeme chránit jejich biotopy před znečištěním a vlečnými sítěmi.“

Článek byl uveřejněn pod titulkem „Astonishing Octopus Is Master of Disguise“ na serveru LiveScience 27. srpna 2010.


reklama

 
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist