https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/loni-se-pocet-pokusnych-zvirat-v-cr-prakticky-nezmenil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Loni se počet pokusných zvířat v ČR prakticky nezměnil

16.8.2016 16:51 | PRAHA (ČTK)
Nejvíc zvířat využila Akademie věd ČR a instituce spadající pod ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Nejvíc zvířat využila Akademie věd ČR a instituce spadající pod ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Počet zvířat použitých loni v Česku k pokusům se meziročně prakticky nezměnil, bylo jich přes 234.000. Šlo hlavně o laboratorní myši, potkany, ryby a kury. Před pěti lety jich bylo přes 375 000. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Podle aktivistických organizací je však za snížením počtu vyřazení kroužkovaných ptáků v roce 2013, předtím bylo kroužkování považováno za pokus. Aktivisté žádají, aby se místo zvířat používaly alternativní testovací metody.
 

"Jsme proti všem pokusům na zvířatech. Jednak z etických důvodů a pak i z důvodů vědeckých, protože výsledky pokusů na zvířatech se nedají úplně pohodlně přenášet na lidi," řekla předsedkyně spolku Svoboda zvířat Barbora Bartušková Večlová.

Spolek si přeje, aby stát začal podporovat vývoj alternativních metod testování, například na buněčných kulturách. Spolku také vadí evropské testování zvířat na tzv. botox, látku která odstraňuje po aplikaci vrásky. Ta se však netestuje v Česku, ale například v Německu a Irsku.

Podle statistik se loni v ČR pokusy uskutečnily na 74 000 laboratorních myších, dále na zhruba 29 000 laboratorních potkanech a zhruba 23 000 kusech kura domácího a přes 87 000 ryb. Dále také zhruba na 5000 králících, 113 koních, oslech a jejich křížencích. Nejvíc zvířat využila Akademie věd ČR a instituce spadající pod ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Nejvíc zvířat, přes 93 000, bylo využito při základním výzkumu, přes 63 000 na ochranu přírodního prostředí. Přes 41 000 zvířat bylo použito na výzkum pro výrobu nebo zkoušení kvality, účinnosti a nezávadnosti léčiv, potravin, krmiv nebo jiných látek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist