https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lonsky-rok-byl-ve-francii-nejteplejsi-od-zacatku-mereni-potvrdili-meteorologove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Loňský rok byl ve Francii nejteplejší od začátku měření, potvrdili meteorologové

9.1.2023 01:49 | PAŘÍŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rok 2022 byl s průměrnou teplotou 14,5 stupně Celsia ve Francii nejteplejším od začátku měření. Podle agentury AFP to potvrdila meteorologická služba Météo-France, která rekord označila za "příznak změny klimatu".
 

"Byl to nejteplejší rok v historii," uvedla služba, která záznamy začala vést v roce 1900. Dosavadní maximum zatím bylo zaregistrováno v roce 2020, kdy průměrná teplota činila 14,07 stupně Celsia.

Podle Météo-France byl rok 2022 výjimečný i pokud jde o sucho. Služba zaznamenala "rekordní deficit srážek", klesly zhruba o 25 procent od začátku vedení záznamů v roce 1959, ale přesná čísla zveřejní později.

Rok 2022 byl také v Británii nejteplejší od začátku měření. Předběžná data ve čtvrtek potvrdil britský meteorologický úřad. Průměrná teplota za loňský rok podle meteorologů poprvé přesáhla deset stupňů Celsia.

V Česku byl minulý rok pátý nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové průměrné roční teploty v zemi počítat. Průměrná teplota dosáhla loni 9,2 stupně Celsia, což je o 0,9 stupně víc, než je takzvaný normál z let 1991 až 2020. Množství srážek nevybočilo z normálních hodnot. Zatím nejteplejší počasí panovalo v roce 2018 s průměrnou teplotou 9,6 stupně, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist