https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lonsky-sber-jihomoravskych-klistat-ukazal-ze-nejvetsi-riziko-nakazy-enfefalitidou-je-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Loňský "sběr" jihomoravských klíšťat ukázal, že největší riziko nákazy enfefalitidou je v Brně

1.5.2017 05:32 | BRNO (ČTK)
Výzkumníci využívají ke sběru metodu vlajkování, která spočívá v mávání bílou vlajkou nad trávou, aby se na ni klíšťata přichytila. Sběr se uskutečnil i pátek, ale akce byla s počtem sedmi nalezených kusů slabší. Ilustrační foto.
Výzkumníci využívají ke sběru metodu vlajkování, která spočívá v mávání bílou vlajkou nad trávou, aby se na ni klíšťata přichytila. Sběr se uskutečnil i pátek, ale akce byla s počtem sedmi nalezených kusů slabší. Ilustrační foto.
Brněnští výzkumníci loni v Jihomoravském kraji nasbírali ve třech lokalitách 690 klíšťat, u nichž zjišťovali, zda přenášejí klíšťovou encefalitidu. V Brně a okolí i na Blanensku je nejvyšší riziko nákazy. Pro Jihomoravský kraj platí, že nemoc může přenášet až sedm procent klíšťat, řekla za pořadatele sběru Markéta Pudilová. Loni se klíšťovou encefalitidou v kraji nakazilo 35 lidí, o rok dříve 26. Případy mohou končit i smrtí.
 

Výzkumníci využívají ke sběru metodu vlajkování, která spočívá v mávání bílou vlajkou nad trávou, aby se na ni klíšťata přichytila. Sběr se uskutečnil i pátek, ale akce byla s počtem sedmi nalezených kusů slabší vzhledem k tomu, že pršelo a teplota se pohybovala pod sedmi stupni Celsia. Právě to je hranice, kdy se klíšťata začínají objevovat. Proto po nich výzkumníci nepátrají v tuhé zimě, ale ani ve velkých vedrech.

Na jaře a na podzim se však vědci vydávají ke sběru do rekreačních lokalit Říčky, Ruda na přehradě a do Pisárek každý týden nebo dva. "Loňský rok byl, co se výskytu klíšťat v Brně a na jižní Moravě rekordní, s tím bohužel souvisí i vývoj onemocnění," řekla Alena Žákovská z Ústavu experimentální biologie Masarykovy univerzity, oddělení fyziologie a imunologie živočichů.

Na oddělení testují klíšťata na borelie a další bakterie, testování na klíšťovou encefalitidu provádí laboratoř v Českých Budějovicích.

Z nasbíraných údajů vyplývá, že riziko nákazy encefalitidou je na jižní Moravě nejvyšší v Brně a okolí a také na Blanensku. Vyšší je i na Hodonínsku a Brněnsku, nižší pak na Vyškovsku a Znojemsku a nejnižší na Břeclavsku.

Podle Pudilové je jedinou obranou proti nemoci očkování, protože proti ní neexistuje lék. Klíšťová encefalitida postihuje centrální nervový systém, může způsobit obrnu, epilepsii nebo i smrt.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist