https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lovosice-maji-osm-zabudovanych-kontejneru-do-zeme-dalsi-chystaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lovosice mají osm zabudovaných kontejnerů do země, další chystají

1.2.2018 09:30 | LOVOSICE (ČTK)
Napůl zapuštěné kontejnery znemožňují přehrabávání.
Napůl zapuštěné kontejnery znemožňují přehrabávání.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Lovosice na Litoměřicku instaluje kontejnery zabudované částečně do země. Zvyšuje se tím kapacita místa pro směsný komunální odpad, a znemožněno je tak probírání věcí u popelnic a v nich.
 
Prvních osm stanovišť už funguje, na vybudování dalších zapuštěných stání se připravuje projekt.

Podzemní nádoby ušetří prostor na ulici, kde zůstane místo kontejneru jen box o velikosti odpadkového koše. "Ten slouží jako plnicí otvor a je konstruován tak, že se do něj dá odpad jen vhazovat, tím pádem brání nejrůznějším 'sběratelům' v tom, aby se ve smetí přehrabovali a vyhazovali je ven," uvedla mluvčí lovosické radnice Ivana Kocánková. Odpadá také nebezpečí převržení kontejneru i s obsahem.

Částečně zapuštěné kontejnery jsou na místech, kde dosud stály popelnice, neboť radnice se snažila neprodlužovat lidem docházkovou vzdálenost k nádobám na odpad, ne vždy se jí to ale povedlo. Úřad vybíral zároveň místa, kde už nebylo místo na povrchu pro další popelnice.

Umístěním kontejnerů pod zem se zvýší kapacita pro separaci odpadů podle Kocánkové o 68 metrů krychlových proti dosavadnímu stavu, kontejnery jsou totiž o něco větší. Z ulic zmizí zhruba 83 klasických kontejnerů.

"Docházková vzdálenost k zapuštěným kontejnerům může sice být o něco vyšší než ke klasickým, na druhé straně však by toto mělo být vyváženo vyšší hygienou sběrných míst. V podzemí zůstává třesk vhazovaného skla, chlad podzemí brzdí rozkladné procesy a udržuje zápach na minimu," uvedla Kocánková.

Popelnice a kontejnery, které z vybraných ulic zmizí, uvolní místa pro parkování. Náklady na zbudování osmi částečně zapuštěných kontejnerových stání činily 5,2 milionu, 85 procent pokryla dotace. "Drobné nedodělky u vybudovaných stání budou dokončeny v lepších klimatických podmínkách v průběhu jara tohoto roku," doplnila mluvčí.

V budování obdobných kontejnerů bude město pokračovat, v současnosti se připravuje projekt na dalších osm až deset takových stání.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist