https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lrv-doporucila-vlade-aby-odpadove-zakony-ministerstvo-dodelalo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Legislativní rada vlády doporučila vládě, aby odpadové zákony ministerstvo dodělalo

27.1.2017 12:41 | PRAHA (ČTK)
Česko podle odborníků už několik let potřebuje novou odpadovou legislativu, aby se v mnohamiliardovém byznysu nastavila nová a jasná pravidla. Změnu také požaduje Evropská unie. Ilustrační foto.
Česko podle odborníků už několik let potřebuje novou odpadovou legislativu, aby se v mnohamiliardovém byznysu nastavila nová a jasná pravidla. Změnu také požaduje Evropská unie. Ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Legislativní rada vlády (LRV) doporučila kabinetu, aby návrhy odpadových zákonů vrátil ministerstvu životního prostředí k dopracování. Stanovisko dnes LRV zveřejnila na webu vlády. O zákonech vládní legislativci jednali od loňského podzimu už čtyřikrát. Jde o zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a také o zákon o odpadech. Vyjádření ministerstva životního prostředí ČTK zjišťuje.
 

Podle zdroje ČTK trvá k zákonům téměř padesát zásadních rozporů s různými připomínkovými místy a pět právních připomínek, mimo jiné k nedostatečně zpracovaným dopadům zdražení poplatků za odpady pro občany.

Ve čtvrtek projednávala LRV zejména zákon o výrobcích s ukončenou životností a zákon, který mění související zákony. Aby všechny zákony prošly do sněmovních voleb celým legislativním procesem, zbývá málo času.

Česko podle odborníků už několik let potřebuje novou odpadovou legislativu, aby se v mnohamiliardovém byznysu nastavila nová a jasná pravidla. Změnu také požaduje Evropská unie. Oba návrhy zákonů ale z různých důvodů kritizovali odborníci na odpady, dotčené firmy i ochránci přírody.

Zákon o odpadech má podle MŽP přinést zásadní změny v nakládání s odpady a jiná pravidla pro firmy, obce a občany. Jedním z cílů je připravit stát do roku 2024 na zákaz skládkování vybraných odpadů a vydat se cestou oběhového hospodářství. Zákon navrhuje zvýšit skládkovací poplatek.

Druhý a zcela nový zákon o výrobcích s ukončenou životností má určovat pravidla pro předcházení vzniku vybraných odpadů, jako elektrických spotřebičů baterií a akumulátorů, pneumatik a vozidel. K návrhu ale měli připomínky například výrobci.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist