https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/luskounka-z-troji-dostala-jmeno-siska-na-dalku-ji-poprala-slavna-biolozka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Luskounka z Troji dostala jméno Šiška, na dálku jí popřála slavná bioložka

26.3.2023 00:37 | PRAHA (ČTK)
Po narození vážila malá luskounka 135 gramů.
Po narození vážila malá luskounka 135 gramů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / ZOO Praha
Samička luskouna krátkoocasého, která se narodila v pražské zoologické zahradě jako první mládě tohoto druhu v Evropě, dostala jméno Šiška. Zoo to oznámila při včerejším slavnostním zahájení své 92. sezony. Luskounce i celému chovatelskému týmu na dálku formou videozáznamu poblahopřála slavná bioložka Jane Goodallová. V nadcházejícím období zahrada plánuje přivést samičku pro vombata Coopera a také novou skupinu ďáblů medvědovitých s povolením přivést na svět mláďata.
 

Anglická primatoložka Goodallová složila poklonu chovatelům, kteří se o pražské luskouny starají. Dodala, že doufá, že Šišku brzy uvidí osobně při své návštěvě.

Pražská zoo je teprve druhou zoo v Evropě, která kriticky ohrožené luskouny chová. Pár těchto savců získala před rokem z tchajpejské zoologické zahrady na základě partnerské smlouvy mezi Prahou a tchajwanskou metropolí. Šiška se narodila 2. února samici Run Hou Tang.

Po narození vážila malá luskounka 135 gramů a chovatelé ji museli kvůli nedostatku mateřského mléka zezačátku dokrmovat. Nyní už pěkně přibývá na váze, o čemž se zaměstnanci zoo přesvědčují dvakrát do týdne. Využívají při tom úchopového reflexu, který malí luskouni mají, protože se vozí na matčině ocase. Šišku tak přimějí ke klidu tím, že ji posadí na plyšové zvířátko a luskounka se k němu přilne.

Ředitel instituce Miroslav Bobek připomněl, že do své první hlavní sezony letos vstupuje nový pavilon goril - Rezervace Dja, který zoo otevřela loni v září. Uvedl také, že k vidění nebudou koně Převalského, jejichž výběh zahrada přestavuje. Lidé se ale za tímto erbovním zvířetem zoo mohou vypravit na pražské Dívčí hrady. "Nejvíce nyní pracujeme na expozici Arktida. Jde o nové prostory pro lední medvědy," doplnil ředitel s tím, že faunu Arktidy by měli reprezentovat i tuleni.

Program, který zahrnoval i řadu komentovaných krmení orangutanů, tučňáků nebo hrochů, přilákal do zoo v Troji už dopoledne několik tisíc návštěvníků. Zahrada pro ně připravila i výstavu k 60 letům chovu goril, která je k vidění v Gočárových domech.

Zoo také spustila novou fázi kampaně Seznamte se!, která veřejnosti představuje vybrané zvířecí osobnosti - lva "pohodáře" Jamana, zvědavého kočkodana Malika, vzornou tučňáčí mámu Sněhurku nebo člunozobce Koronga, který sní při jednom krmení až jeden kilogram ryb a nejradši má kapry.

Trojská zoo je městskou příspěvkovou organizací. Spolu s Pražským hradem dlouhodobě patří k nejnavštěvovanějším atrakcím v metropoli.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist