https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/magma-na-islandu-stoupa-bliz-k-povrchu-v-ulicich-se-objevily-pukliny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Magma na Islandu stoupá blíž k povrchu, v ulicích se objevily pukliny

15.11.2023 22:42 | Reykjavík (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Magma na islandském poloostrově Reykjanes, kterému podle seizmologů hrozí výbuch sopky, postoupilo z hloubky blíž k zemskému povrchu. Směs roztavených hornin a plynů je nyní asi 500 metrů pod povrchem, řekl podle agentury DPA dnes ve státních médiích Benedikt Ófeigsson z Islandské meteorologické služby. Kvůli hrozící erupci bylo již minulý týden evakuováno asi 3700 obyvatel města Grindavík, kde se v ulicích objevily široké praskliny. V posledních dnech z puklin stoupá dým.
 

Policie dnes umožnila obyvatelům Grindavíku krátce se vrátit do města a vyzvednout si své osobní věci. U rybářského přístavu, který leží asi 40 kilometrů od metropole Reykjavíku, se tak tvořily kolony aut. Možnost návratu měli ale jen lidé, kteří se do města nedostali při podobných akcích v pondělí a úterý, uvedla agentura DPA. Z každé domácnosti má povolený vstup do města jen jeden člen. Lidé byli vyzváni, aby si před návratem do domovů připravili přesný seznam věcí, které si chtějí odvézt, aby se ve městě zbytečně nezdržovali.

Pod Grindavíkem se podle seizmologů vytvořil zhruba 15 kilometrů dlouhý tunel, který vede až k mořskému dnu. Při posledním, víkendovém měření bylo magma 800 metrů pod povrchem. Podle Ófeigssona je nyní kolem 500 metrů pod zemí. Stoupání magmatu vzhůru podle seizmologa napovídá také zjištěná přítomnost oxidu siřičitého ve vzduchu.

"Od půlnoci do dnešního poledne bylo v ohrožené oblasti Islandu zaznamenáno asi 800 menších otřesů půdy, což oproti předchozím dnům neznamená žádnou velkou změnu," řekl Ófeigsson. Zemětřesení jsou podle něj navíc podstatně slabší než v pátek.

Zvýšená seizmická aktivita vyvolává rovněž obavy z narušení letecké dopravy, protože sopečný popílek může poškodit motory letadel. Výbuch islandské sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 na týden paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu, zrušeno bylo přes 100 000 letů.

V souvislosti s nynějšími obavami z erupce vulkánu Fagradalsfjall islandské úřady zvýšily stupeň varování pro leteckou dopravu na oranžový, tedy druhý nejvyšší; spoje z mezinárodního letiště Keflavík, které se nachází na poloostrově Reykjanes, ale zatím fungují bez omezení.

Geotermální lázně Modrá laguna, které byly minulý týden dočasně uzavřeny, prodloužily uzavírku až do 30. listopadu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist