https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mail-amp-guardian-online-portulacaria-zazracny-sukulent-pohlcujici-co2?ids%5Bx1cf906341ca31cd3d3674af40e17bef3%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mail & Guardian Online: Portulacaria - zázračný sukulent pohlcující CO2

26.6.2008 08:37 | PRAHA/KAPSKÉ MĚSTO (Ecomonitor)
Portulacaria afra je rostlina s neobyčejnými vlastnostmi, ve velké míře totiž pohlcuje CO2. Vědci se domnívají, že právě tato rostlina může sehrát významnou roli při obchodování s uhlíkovými kredity, píše Mail & Guardian Online.
 

Vědci z Jihoafrické republiky se vlastnostmi rostliny zvané Portulacaria afra zabývali po sedm let. Během výzkumu zjistili, že tento stále zelený sukulent dosahující výšky až 2,5 m má velice silnou schopnost čistit ovzduší od oxidu uhličitého. Podle vědců totiž jeden hektar portulacarie pohltí za rok čtyři tuny CO2. Vědci rostlinu zkoumali v Jihoafrické republice, kde hojně roste zejména v jihovýchodní části země. Obecně se jedná o rostlinu vyskytující se v hornatých suchých oblastech, ovšem daří se jí i ve vlhčích půdách.

Portulacarií a možnostmi jejího využití se zabývá zejména projekt Rhodes Restoration Research Group (R3G). Ten monitoroval obnovu porostů této rostliny v jihoafrických chráněných oblastech Baviaanskloof Nature Reserve, Addo Elephant National Park a Great Fish River Reserve. Porosty portulacarií jsou často poškozovány volně žijící zvěří - jsou oblíbenou potravou slonů, nosorožců, antilop či domácího zvířectva.

R3G v současné době sleduje 30 experimentálních políček portulacarií. Do budoucna však vědci plánují zřídit takových políček až 300. Pěstování tohoto sukulentu může podle zástupců R3G prospět jak životnímu prostředí, tak lokálním komunitám. Pokud by rostlina začala být využívána jako prostředek ke snižování emisí, mohlo by její pěstování zprostředkovat uhlíkové kredity v hodnotě 10 až 20 milionů eur ročně. Pěstování portulacarie může pomoci i lokálním komunitám - díky němu totiž může být vytvořeno až několik tisíc nových pracovních pozic. To je v provincii, kde je více než 50% nezaměstnanost velice významný benefit.

Podle článku Fiony Macleodové zveřejněného dne 23. 6. 2008 na serveru Mail & Guardian Online.


reklama

 
Martina Kollerová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Srovnání - 27. 6. 2008 - dkrauskopf

Ano, to je stejné jako když nás ochlazuje pot, tomu teplu se říká výparné...
Vůle není velká?Ta není žádná.Vše se točí jen kolem peněz...
Promiňte mi můj pesimismus...
Zrovna včera jsem se dověděl, že budou v našem městě kácet jeden
lesík(borovice+dub,asi 300stromů,50let)-budou tam stavět nové paneláky..Petice nepomohla.A v novinách stálo, že investoři hledají ještě další lokality na výstavbu dalších sídlišť...je v tom velký bussines, byty budou prý dost drahé, takže ani dnes již hodnotný hustý lesík neobstojí...
Pak někde vysadí tři párátka, z nichž dvě zlámou vandalové a starosta se bude chvástat výsadbou stromů.(že se statisíce stromů kácí ve prospěch nové dálnice-o tom taky nepadlo ani slovo)

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist