Mail & Guardian Online: Portulacaria - zázračný sukulent pohlcující CO2
Vědci z Jihoafrické republiky se vlastnostmi rostliny zvané Portulacaria afra zabývali po sedm let. Během výzkumu zjistili, že tento stále zelený sukulent dosahující výšky až 2,5 m má velice silnou schopnost čistit ovzduší od oxidu uhličitého. Podle vědců totiž jeden hektar portulacarie pohltí za rok čtyři tuny CO2. Vědci rostlinu zkoumali v Jihoafrické republice, kde hojně roste zejména v jihovýchodní části země. Obecně se jedná o rostlinu vyskytující se v hornatých suchých oblastech, ovšem daří se jí i ve vlhčích půdách.
Portulacarií a možnostmi jejího využití se zabývá zejména projekt Rhodes Restoration Research Group (R3G). Ten monitoroval obnovu porostů této rostliny v jihoafrických chráněných oblastech Baviaanskloof Nature Reserve, Addo Elephant National Park a Great Fish River Reserve. Porosty portulacarií jsou často poškozovány volně žijící zvěří - jsou oblíbenou potravou slonů, nosorožců, antilop či domácího zvířectva.
R3G v současné době sleduje 30 experimentálních políček portulacarií. Do budoucna však vědci plánují zřídit takových políček až 300. Pěstování tohoto sukulentu může podle zástupců R3G prospět jak životnímu prostředí, tak lokálním komunitám. Pokud by rostlina začala být využívána jako prostředek ke snižování emisí, mohlo by její pěstování zprostředkovat uhlíkové kredity v hodnotě 10 až 20 milionů eur ročně. Pěstování portulacarie může pomoci i lokálním komunitám - díky němu totiž může být vytvořeno až několik tisíc nových pracovních pozic. To je v provincii, kde je více než 50% nezaměstnanost velice významný benefit.
Podle článku Fiony Macleodové zveřejněného dne 23. 6. 2008 na serveru Mail & Guardian Online.
reklama
Online diskuse
Nic moc, vážení - 26. 6. 2008 - BéďaNo vidíte, a jihoafričtí vědci na tom pracovali celých 7 let. Předpokládám, že tento problém řešilo paralelně několik eko-ústavů.Kupčení s odpustky se skutečně týká vypuštěných emisí. Ane nebojte se. Jakmile se tohoto skvělého výsledku vědeckého bádání chopí nějaký schopný ekologista, naplní se obsah druhé věty článku a sen veleúspěšných vědců: kupčení s lidskou hloupostí se ještě více rozbují. |