Mail & Guardian Online: Portulacaria - zázračný sukulent pohlcující CO2
Vědci z Jihoafrické republiky se vlastnostmi rostliny zvané Portulacaria afra zabývali po sedm let. Během výzkumu zjistili, že tento stále zelený sukulent dosahující výšky až 2,5 m má velice silnou schopnost čistit ovzduší od oxidu uhličitého. Podle vědců totiž jeden hektar portulacarie pohltí za rok čtyři tuny CO2. Vědci rostlinu zkoumali v Jihoafrické republice, kde hojně roste zejména v jihovýchodní části země. Obecně se jedná o rostlinu vyskytující se v hornatých suchých oblastech, ovšem daří se jí i ve vlhčích půdách.
Portulacarií a možnostmi jejího využití se zabývá zejména projekt Rhodes Restoration Research Group (R3G). Ten monitoroval obnovu porostů této rostliny v jihoafrických chráněných oblastech Baviaanskloof Nature Reserve, Addo Elephant National Park a Great Fish River Reserve. Porosty portulacarií jsou často poškozovány volně žijící zvěří - jsou oblíbenou potravou slonů, nosorožců, antilop či domácího zvířectva.
R3G v současné době sleduje 30 experimentálních políček portulacarií. Do budoucna však vědci plánují zřídit takových políček až 300. Pěstování tohoto sukulentu může podle zástupců R3G prospět jak životnímu prostředí, tak lokálním komunitám. Pokud by rostlina začala být využívána jako prostředek ke snižování emisí, mohlo by její pěstování zprostředkovat uhlíkové kredity v hodnotě 10 až 20 milionů eur ročně. Pěstování portulacarie může pomoci i lokálním komunitám - díky němu totiž může být vytvořeno až několik tisíc nových pracovních pozic. To je v provincii, kde je více než 50% nezaměstnanost velice významný benefit.
Podle článku Fiony Macleodové zveřejněného dne 23. 6. 2008 na serveru Mail & Guardian Online.
reklama
Online diskuse
Srovnání - 27. 6. 2008 - Jan SmolaNa nedávném semináři věnovanému významu vody v krajině jsem se dozvěděl zajímavou věc. Přednášející tam zveřejnili, že řešení nárůstajících teplot, které se podílejí na globálních změnách klimatu, tkví mimo jiné také v revitalizaci krajiny, tj. v návratu vody do krajiny a ve výsadbě stromů. Odpar vody z povrchu listů i z mokřin všeho druhu teplo spotřebovává a nikoliv kumuluje, jako je tomu u zpevněných povrchů (sřechy budov, parkoviště apod.) nebo nepřirozených ploch (pole). Zajímavý postřeh. Vím , že vůle příliš velká není, ale spíš než pěstování biopaliv, které uvrhlo mnoho lidí do hladomoru, nebo prosazování větrných elektráren ná úkor krajinného rázu, bych úsilí věnoval zakládání zeleně všeho druhu ve městech ve i volné krajině a v revitalizaci říčních systémů. Je to levnější a účinnější při boji s narůstjícími teplotami než boj proti CO2, který stojí hodně peněz a výsledky jsou spíš nic než moc. |