https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/majitel-lesa-dostal-pokutu-250-000-nezpracoval-kurovcove-drivi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Majitel lesa dostal pokutu 250.000, nezpracoval kůrovcové dříví

27.6.2018 00:10 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
ČIŽP potrestala společnost New Dobrawitz za to, že včas nezpracovala dřevo napadené kůrovcem, čímž došlo k rozšíření škůdce na okolní lesy. Na snímku jsou při pohledu shora dobře vidět kůrovcem zasažené porosty.
ČIŽP potrestala společnost New Dobrawitz za to, že včas nezpracovala dřevo napadené kůrovcem, čímž došlo k rozšíření škůdce na okolní lesy. Na snímku jsou při pohledu shora dobře vidět kůrovcem zasažené porosty.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Majitel lesa v okolí Doubravice u České Skalice na Náchodsku musí zaplatit pokutu ve výši 250.000 korun. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) potrestala společnost New Dobrawitz za to, že včas nezpracovala dřevo napadené kůrovcem, čímž došlo k rozšíření škůdce na okolní lesy. Vyplynulo to ze včerejšího vyjádření inspekce.
 

Pokuta byla udělena již v roce 2009, ale až nyní po vleklých soudních sporech nabyla právní moci. Společnost New Dobrawitz, kterou včera oslovila, odmítla záležitost komentovat.

Podle ředitele Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové Lukáše Trávníčka firma jako vlastník lesa významně zanedbala ochranu lesa proti kalamitním hmyzím škůdcům.

"Společnost nezajistila včasné zpracování kůrovcového dříví, takže došlo k postupnému zvýšení rozsahu napadení a rozvoji populace lýkožrouta smrkového a lýkožrouta lesklého. To zapříčinilo vyrojení nové generace kůrovců do okolních lesních porostů," uvedl.

Inspektoři v kontrolovaných lesích zjistili 320 metrů krychlových kůrovcových souší po opuštění kůrovci a nejméně 820 metrů krychlových stromů, kde byl kůrovec v době kontroly přítomen. "Zjistili jsme, že vlastník lesa stromy postupně asanuje, ale s ohledem na pomalý postup prací dochází k dalšímu šíření kůrovce," řekla Jana Jandová z ČIŽP.

Celkem došlo k odumření nebo vykácení kůrovcového dříví o objemu 1270 metrů krychlových a napadení dalších 180 metrů krychlových smrkového porostu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist