https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/majitele-lesu-zadaji-senat-a-snemovnu-o-pomoc-v-boji-s-kurovcem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Majitelé lesů žádají Senát a Sněmovnu o pomoc v boji s kůrovcem

4.5.2018 04:17 | PELHŘIMOV (ČTK)
Objem dřeva napadeného kůrovcem byl loni téměř 5,5 milionu krychlových metrů. Nejhorší je situace na severu Moravskoslezského a Olomouckého kraje, dále na jihu kraje Vysočina a v části Jihočeského a Plzeňského kraje, přičemž nejpostiženější jsou smrkové porosty. / Na snímku kůrovcová kalamita v podhůří Jeseníků
Objem dřeva napadeného kůrovcem byl loni téměř 5,5 milionu krychlových metrů. Nejhorší je situace na severu Moravskoslezského a Olomouckého kraje, dále na jihu kraje Vysočina a v části Jihočeského a Plzeňského kraje, přičemž nejpostiženější jsou smrkové porosty. / Na snímku kůrovcová kalamita v podhůří Jeseníků
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jindřich Chlapek / Ochrana přírody
Vláda by měla podle soukromých vlastníků lesů co nejrychleji přijmout důležitá opatření k zabránění dalšího šíření kůrovcové kalamity, která je v Česku podle nich kritická. Žádají proto poslance a senátory, aby v této souvislosti spolupracovali s ministerstvem zemědělství a vládu k přijetí těchto opatření přiměli. Včera to v tiskové zprávě uvedlo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL).
 

Dosavadní pomoc ze strany státu byla podle něj pomalá a nedostatečná, a kalamita svým rozsahem tak ohrožuje další části republiky. Předseda Komory soukromých lesů Richard Podstatzký uvedl, že kalamita se dostává mimo úroveň zvládnutelnosti vlastníků a správců lesa, kteří využívají všech možností v rámci platné legislativy. Dodal, že ke zpracování kalamitního dříví není v ČR dostatek kapacit.

"Bez okamžitých opatření a pomoci ze strany vlády a Parlamentu hrozí zásadní ohrožení krajiny a plnění všech funkcí lesa pro společnost na rozsáhlých územích," uvedl Podstatzký.

V dopise, zaslaném předsedkyni sněmovního výboru pro životní prostředí, předsedům parlamentních komor a ministru zemědělství, vlastníci lesů současně navrhují několik opatření, která by měla zabránit šíření kůrovce. Mezi návrhy zmiňují okamžité vyhlášení stavu nouze v postižených krajích, možnost leteckého postřiku proti kůrovci, podporu dopravy a skladování kalamitního dříví nebo podporu zaměstnanosti v lesním hospodářství. Za důležité vlastníci lesů považují také to, aby se v době kalamity nerozšiřovala bezzásahová území. Vedle toho je nutné ale přijmout i systémová opatření, jako je podpora produkce sadby v lesních školkách nebo změna některých opatření ze zákona o lesích, dodávají.

Objem dřeva napadeného kůrovcem byl loni téměř 5,5 milionu krychlových metrů. Nejhorší je situace na severu Moravskoslezského a Olomouckého kraje, dále na jihu kraje Vysočina a v části Jihočeského a Plzeňského kraje, přičemž nejpostiženější jsou smrkové porosty.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist