https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/malaya-kvuli-zmenam-klimatu-se-siri-komari-prenasejici-horecku-dengue-na-filipinach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Malaya: Kvůli změnám klimatu se šíří komáři přenášející horečku dengue na Filipínách

24.8.2010 13:43 | PRAHA/MANILA (Ecomonitor)
Kvůli klimatickým změnám se zřejmě rozšířilo území, kde se vyskytují komáři přenášející horečku dengue. Ukazuje to první studie, která se zabývala rozšířením komára tropického (Aedes aegypti) na Filipínách. Podle vědců se kvůli vyšším teplotám urychlil životní cyklus komárů, což vede k obrovskému růstu populace, píše deník Malaya.
 

Mapa výskytu tropického komára
Červená barva označuje území, kde se vyskytuje horečka dengue. Okrová barva označuje území výskytu tropického komára.

Foto: Percherie/Wikimedia Commons

Vědci ze státní univerzity Mindanao se zaměřili i na otázku, zda vyšší teploty vyvolají také vyšší odezvu na virus horečky dengue u komárů, tedy zda bude více jedinců v populaci fungovat jako přenašeči nemoci. Vyšší počet přenašečů spolu s rychlejším množením komárů by mohl vést k podstatně většímu rozšíření tohoto tropického onemocnění. Nemoc se přenáší na člověka z nakaženého komára a vyvolává nemoc podobnou chřipce. Tedy zvýšenou teplotu po dobu několika dní, doprovázenou intenzivní bolestí hlavy, svalů a kloubů. Výjimečně horečka vyvolává i krvácení. Onemocnění není vysoce nebezpečné, při správné léčbě se úmrtnost pohybuje kolem 1 % nakažených. Neexistuje ale žádné očkování, jediná možnost je chránit se před kousnutím komárem. Při léčbě se podávají tekutiny, případně podpůrné látky na krvetvorbu, ale samotné onemocnění se léčit nedá.

Při normální teplotě trvá cyklus tropického komára od vajíčka po dospělou formu průměrně čtrnáct dní, podle filipínských vědců se ale kvůli oteplení zkrátil na deset dní. „Vztah mezi lidským zdravím a klimatickými změnami byl pevně potvrzen,“ řekl deníku Malaya Franco G. Teves, který studii prováděl.

Vědci na místech s vysokým výskytem horečky dengue nasbírali larvy komárů. Ty pak v inkubátorech vystavili teplotám, které odpovídají nejvyšším naměřeným údajům za posledních pět let v severní části ostrova Mindanao. Larvy také vystavily teplotám předpovídaným pro letošní rok.

Nejvíce jedinců přežilo při teplotách 36 a 38 stupňů Celsia, kterým byli vystaveni po dobu čtyř hodin. Výzkum nepotvrdil teorii o tom, že larvy nepřežijí, pokud jsou vystaveny teplotě 41 ˚C po dobu jedné hodiny. Kukly vydržely 42 ˚C pod dobu 72 hodin a dvě hodiny při žáru 44 a 48 stupňů. Podle vědců je možné, že by se komáři mohli na vysoké teploty adaptovat kratším životním cyklem, který by se projevil populační explozí. Samice komára může v jedné dávce naklást sto až dvě stě vajíček. Během života to stihne až pětkrát.

Podle Světové zdravotnické organizace se horečka dengue rozšiřuje, protože se rozšiřuje geografický výskyt virů i bacilonosičů, především tedy komára tropického zejména v městských oblastech. V loňském roce zasáhla epidemie horečky město Digos na jihu ostrova Mindanao. Při ní zemřelo 636 obyvatel. Podle hygieniků bylo jednou z příčinou nezvyklé teplo a sucho vyvolané jevem El Nino. Navíc kvůli tomu lidé více skladovali vodu, takže pravděpodobně vytvořili příznivé podmínky pro množení komárů, píše deník Malaya.

Podle článku Paula Icamina „Global warming may have increased proliferation of dengue-carrying mosquito“ zveřejněného 23. 08. 2010 na serveru Malaya.com


reklama

 
Hugo Charvát
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist