https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/male-vodni-elektrarny-letos-vice-dodrzovaly-zakon-nez-loni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Malé vodní elektrárny letos více dodržovaly zákon než loni

8.12.2016 13:20 | PRAHA (ČTK)
Inspektoři se letos zaměřovali zejména na dodržování minimálních průtoků ve vodních tocích.
Inspektoři se letos zaměřovali zejména na dodržování minimálních průtoků ve vodních tocích.
Malé vodní elektrárny na řekách a potocích letos více dodržovaly minimální zůstatkové průtoky. Stav na vodních tocích se tak v tomto směru oproti loňsku zlepšil, uvedla včera na tiskové konferenci Česká inspekce životního prostředí. Přispěly k tomu ale i opakované kontroly a příznivější počasí. To vše se podílelo na menším počtu porušení zákona oproti loňskému roku, prohlásil ředitel inspekce Erik Geuss.
 

Inspektoři letos zkontrolovali 93 malých vodních elektráren, zaměřovali se zejména na dodržování minimálních průtoků ve vodních tocích. Přesto porušení zákona zjistili u 18 procent z nich. Oproti tomu loni zahájila ČIŽP 31 správních řízení, právní moci nabylo 18 rozhodnutí a malé elektrárny musely zaplatit pokuty za více než půl milionu korun.

Letos byly nezákonným chováním malých vodních elektráren poškozovány zejména toky Bělá, Desná, Jihlava, Kamenice, Krupá, Morava, Mže, Sázava, Teplá Vltava a také Mikulášovickém a Strážném potoce. Inspektoři kontrolovali celkem téměř šedesát řek a potoků. Zaměřili se zejména na ty elektrárny, které v minulosti porušovaly zákon.

Nakonec zahájili 12 správních řízení o uložení pokuty, do dneška nabylo právní moci sedm pokut za 91.000 korun. Další správní řízení se připravují, uvedla vedoucí oddělení ochrany vod ČIŽP Zdeňka Vaňková.Jednu z nejvyšších pokut dostala MVE Zátoňské Dvory na Českokrumlovsku, která musela zaplatit pokutu 35.000 korun kvůli nedodržení minimálního průtoku na Strážném potoce.

Za posledních šest let provedla inspekce téměř 600 kontrol u provozovatelů malých vodních elektráren a uložila 86 pokut za 1,88 milionu korun. Dodržování průtoků bude kontrolovat i dál, dodal Geuss.

K prudkým výkyvům stavů například docházelo na řece Lužnice a jejího přítoku řeky Nežárky, kde v oblasti Veselí nad Lužnicí působí zhruba sedm elektráren. "Velmi těžko se odhaluje, která z těch elektráren to dělá a vodu zdrží. Nechá si ji x hodin zastavenou, aby si udělala větší vodní zdrž, a pak to semele, protože má za to víc peněz v rámci energetické špičky. A nemusí to dělat protiprávně. Bohužel to ovlivňuje i vodáky," dodal majitel Vodácké školy záchrany a webu raft.cz Petr Ptáček.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist