https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/malesickou-spalovnu-ceka-vymena-kotlu-za-2-8-miliardy-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Malešickou spalovnu čeká výměna kotlů za 2,8 miliardy Kč

14.2.2018 01:35 | PRAHA (ČTK)
Po dokončení výměny vybavení dostane spalovna i nový vzhled. Pražské služby připravují architektonickou soutěž, do které chtějí zapojit i veřejnost, na novou podobu budov. / Na fotu Spalovna Malešice
Po dokončení výměny vybavení dostane spalovna i nový vzhled. Pražské služby připravují architektonickou soutěž, do které chtějí zapojit i veřejnost, na novou podobu budov. / Na fotu Spalovna Malešice
Foto | Josef Mašek / Ekolist.cz
V březnu začne obnova technického vybavení spalovny v Malešicích. Výměna čtyř kotlů, které jsou po 20 letech nepřetržitého provozu na konci své životnosti, bude trvat do začátku roku 2022. Náklady na výměnu zařízení jsou ve výši 2,8 miliardy korun, informovala v pondělí novináře radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Vlastníkem spalovny, s oficiálním názvem Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), jsou Pražské služby.
 

"Není potřeba dělat technologické změny. Jednotlivé komponenty jsou však na konci životnosti a bez jejich rekonstrukce by ZEVO nebylo schopno plnit zadané ekologické a ekonomické požadavky. Obnovu spalovacího systému a parního kotle se zajistí bezpečnost a kontinuita spalování směsného komunálního odpadu," uvedl ředitel spalovny Aleš Bláha. Během rekonstrukce bude spalovna v provozu, jen se částečně sníží množství zpracovaného odpadu.

Nové kotle mají mít díky vyspělejší technologii vyšší účinnost, zároveň se sníží množství emisí. Po dokončení výměny v roce 2022 se může množství spáleného odpadu zvýšit na 330.000 tun ročně. Loni bylo ve spalovně zpracováno a energeticky využito 294.898 tun odpadu.

Tento objem je pro Prahu dostatečný. "Asi by spalovna mohla spalovat i nějaké množství odpadu i z těch okolních obcí a měst, protože ty mají velký problém nyní s tím, že platí nový zákon o odpadech. Oni by od roku 2024 už neměli skládkovat netříděné odpady," řekla Plamínková.

Po dokončení výměny vybavení dostane spalovna i nový vzhled. Pražské služby připravují architektonickou soutěž, do které chtějí zapojit i veřejnost, na novou podobu budov. Současně bude upraveno i okolí spalovny. Náklady na tuto část rekonstrukce zatím nejsou vyčíslené.

Pražané za minulý rok vyprodukovali 304.325 tun směsného a tříděného odpadu. V popelnicích na směsný komunální odpad skončilo 250.198 tun, zbývajících 54.127 tun lidé vyhodili do kontejnerů na tříděný odpad. V Praze sváží odpad kromě Pražských služeb také firmy AVE.CZ, IPODEC - ČISTÉ MĚSTO a KOMWAG.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist