https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mamuti-jeskyne-americkem-state-kentucky-je-nejdelsi-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mamutí jeskyně americkém státě Kentucky je nejdelší na světě

22.7.2021 02:00 | BROWNSVILLE/PRAHA (ČTK)
Jeskyně je největší atrakcí stejnojmenného národního parku, který byl v jejím okolí vyhlášen 1. července 1941. O čtyři dekády později byl park zapsán také na seznam světového dědictví UNESCO.
Jeskyně je největší atrakcí stejnojmenného národního parku, který byl v jejím okolí vyhlášen 1. července 1941. O čtyři dekády později byl park zapsán také na seznam světového dědictví UNESCO.
Mamutí jeskyně v americkém státě Kentucky je nejdelší přírodní památkou svého druhu na světě, její známá délka dosahuje téměř 670 kilometrů - a díky novým objevům se čas od času ještě prodlužuje. Jeskyně je také největší atrakcí tamního národního parku o rozloze 214 kilometrů čtverečních, který byl v jejím okolí vyhlášen 1. července 1941. O čtyři dekády později byl park zapsán také na seznam světového dědictví UNESCO.
 

Vstupní části Mamutí jeskyně jsou člověku známy podle archeologických vykopávek asi 6000 let, v moderní době byla byla jeskyně podle legendy objevena Johnem Houchinsem v roce 1797. Známou se stala již v 19. století, od počátku 20. století se pak stala oblíbenou turistickou atrakcí. Postupně se objevovaly další jeskynní prostory, které byly vzájemně propojovány, a od konce druhé světové války je jeskyně označována za nejdelší známý jeskynní systém světa.

Velké rozšíření Mamutí jeskyně, která své jméno nedostala podle pravěkých chobotnatců, ale dle své rozlehlosti, přišlo v roce 1971, kdy speleologové objevili propojení s tehdy třetí nejdelší jeskyní na světě - Flintovou jeskyní. Známá délka komplexu ovšem tehdy činila 232 kilometrů, tedy asi dvě pětiny dnes udávaného čísla. Poblíž Mamutí jeskyně se přitom nacházejí další dva velké podzemí systémy - Fisher Ridge (s délkou 183 km) a Martin Ridge (55 km).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist