https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mares-nejde-jen-o-vztah-severu-k-jihu-ale-i-o-vychod-a-zapad
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mareš: Nejde jen o vztah Severu k Jihu, ale i o Východ a Západ

30.8.2002 09:21 | PRAHA (EkoList)
"Chceme vnést do summitu kromě vztahu Sever-Jih také vztah Východ-Západ," řekl ve čtvrtek vicepremiér Petr Mareš (US-DEU) při zahájení tiskové konference k johannesburskému Světovému summitu o udržitelném rozvoji (WSSD). Mareš chce podle svých slov zdůraznit roli středo- a východoevropského prostoru, do něhož náleží Česká republika, v globálním rozhodování.
 

Místopředseda vlády Mareš bude na summitu zastupovat premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD), který bude v té době na státní návštěvě Polska, a zároveň přednese v obecné rozpravě poselství prezidenta Václava Havla.

Druhým mužem vládní delegace je ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), jako zástupce parlamentu se summitu zúčastní František Pelc (US-DEU), místopředseda výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Dalšími členy delegace jsou mimo jiné bývalí ministři životního prostředí Bedřich Moldan (ODS) a Miloš Kužvart (ČSSD), Jiří Niederle z Akademie věd ČR, náměstek ministra průmyslu a obchodu Miroslav Somol a příprav Summitu Země se aktivně zúčastnil Jan Kára, zástupce stálého představitele ČR při OSN.

Vicepremiér Mareš spatřuje důležitost summitu právě v jeho celosvětovém rozměru. I když se podle Mareše poučíme z ničivých záplav, které naši republiku potkaly, vše znovu vybudujeme, zajistíme protipovodňové zábrany a rozšíříme území, která může voda bez následků zaplavit, přesto se pětisetleté vodě brání velmi těžko. Pak je nutné věnovat se i otázkám klimatu. A pro ně je prostor právě na globálních konferencích jako WSSD.

Poslanec František Pelc chápe význam summitu v propojení aktivit jednotlivých zemí, protože izolovaná opatření nemohou být v současném světě dost účinná. "Problematika je to velmi komplexní a složitá, už dávno se netýká jen životního prostředí," zdůraznil Pelc.

Ministr Ambrozek, vicepremiér Mareš a poslanec Pelc. Foto: Iva Nachtmannová/EkoListNa otázku redaktorky Zpravodaje MŽP, jestli není snížena hodnota summitu kvůli neúčasti prezidenta USA, poznamenal vicepremiér, že jistě ne, protože další významné státy jsou zastoupeny na nejvyšší úrovni, například britskou delegaci vede přímo premiér Tony Blair. Spojené státy našly zastání u Františka Pelce. Podle jeho názoru USA sice váhají s přistoupením k mnohým úmluvám týkajícím se životního prostředí, avšak pokud k nějaké dohodě přistoupí, pak přísně vynucují její dodržování, a to nejen na svém území, "oproti některým jiným zemím, které podepisují vše, ale platnost zůstává jen na papíře," vysvětloval poslanec.

Složení letošní delegace České republiky podle Jiřího Hlaváčka, poradce náměstkyně ministra životního prostředí, dokazuje, že je summitu přikládán velký význam. Konference v Riu před deseti lety se nezúčastnili žádní oficiální představitelé, protože se konala v době sporů o rozdělení Československa.

Česká republika se podle slov Jiřího Hlaváčka zapojila do pomoci rozvojovým zemím už v roce 1996, kdy se stala členem OECD. Rozvojová pomoc představovala nejen formu dvoustranné spolupráce, ale i příspěvky mezinárodním organizacím; ČR se podílela i na oddlužení nejchudších rozvojových zemí. "Rozhodně se nemáme za co stydět," prohlásil Jiří Hlaváček o aktivitách České republiky v oblasti životního prostředí.

Faktem však je, že rozvojová pomoc České republiky tvořila v roce 2001 pouze 0,037 procenta hrubého domácího produktu, což je ve srovnání s průměrem členských zemí OECD 0,25 procenta nebo dokonce 0,33 procenta HDP zemí EU velmi nízké číslo. Toto číslo se v souvislosti s letošními povodněmi podle zástupce MŽP pravděpodobně ještě sníží.

Rozhovor s ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem

EkoList: Ještě jako opoziční poslanec jste kritizoval bývalého ministra Kužvarta za to, že je málo aktivní v mezinárodní politice a sliboval jste, že se budete snažit prosazovat mechanismy, které by pomáhaly podporovat trvale udržitelný rozvoj v zemích třetího světa.

Libor Ambrozek: Ano, to byla otázka rozvojové pomoci. Její jen velmi malá část je v současné době věnována na pomoc životnímu prostředí.

EkoList: Budete se tomu tedy jako ministr věnovat?

Velmi rádi bychom se tomu věnovali, ale je to záležitost, která bude na pořadu dne až během podzimu. Určitě bude možné využít i závěry ze Summitu Země v Johannesburgu. Až po návratu delegace budeme vládě podávat zprávu, bude to vhodná příležitost pro předložení těchto aktivit.

EkoList: Ve vládním prohlášení se doslova tvrdí, že vláda bude věnovat zvláštní pozornost dalšímu rozvoji těsných přátelských vztahů s USA. Vztahujete to jako ministr životního prostředí i na agendu ochrany životního prostředí?

No, kapitola zahraniční politiky je napsána velmi jemnou diplomatickou mluvou, do níž jsme vůbec nezasahovali. Ale za resort životního prostředí počítám s tím, že třeba při jednáních se zmíníme i o kontroverzních bodech. Politika není jen o přátelské výměně názorů nebo sdělování vzájemné podpory, ale i o kritických slovech, a těchto příležitostí určitě bude hodně.


reklama

 
Iva Nachtmannová, Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist