https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/martin-bursik-predal-letosni-ceny-ministra-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitřMartin Bursík předal letošní Ceny ministra životního prostředí

5.6.2007 22:47 | PRAHA (EkoList)
U příležitosti Světového dne životního prostředí udělil ministr životního prostředí Martin Bursík pět Cen ministra životního prostředí. Ceny se udělují osobnostem či organizacím, které se vyznamenaly přínosem pro životní prostředí.
 

Martin Bursík se v úvodní řeči pozastavil nad tím, jak média v souvislosti s návštěvou amerického prezidenta George Bushe informují o bezpečnostních opatřeních, o tom, co se bude podávat na Hradě na slavnostní tabuli a „o Brdech“, tedy radarové základně. „Přitom tento týden začíná v Německu konference G8 kvůli klimatu. Zdá se ale, že to Spojené státy nepodpoří. Tohle je téma, které by mělo být zmiňováno, když je zde George Bush,“ řekl Martin Bursík.

První Cena ministra ministra životního prostředí putovala ke sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina, která má dnes 37 organizací a funguje déle než 10 let. Ocenění získalo sdružení za každodenní soustavnou práci v ekologické výchově.

Další Cenu získali autoři Atlasu hnízdního rozšíření ptáků v České republice, ornitologové Vladimír Bejček, Karel Hudec a Karel Šťastný.

Za významný přínos v prosazování věcnosti a odbornosti do veřejné debaty o ochraně životního prostředí získal Cenu ministra také Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA a člen Rady vlády pro udržitelný rozvoj a Rady surovinové politiky Ministerstva průmyslu a obchodu. „Když něco říká Kotecký, tak to neznamená, že to vymyslel Kotecký, ale že se na tom podílelo třicet lidí z kanceláře Hnutí DUHA a dobrovolníci. Je to tedy daleko více cena pro ně,“ řekl Vojtěch Kotecký.

Za popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie, získal Cenu ministra také geolog a esejista Václav Cílek. Posledním oceněným byl Josef Fanta, který Cenu získal za celoživotní přínost ochraně přírody a vědecké ekologii. Fanta v letech 1963 – 1974 pracoval ve Správě Krkonošského národního parku, v současnosti se věnuje problematice Národního parku Šumava.

U příležitosti předávání Cen ministra životního prostředí byly vyhlášeny i výsledky výtvarné a literární soutěže Podej ruku přírodě. Soutěž byla určena pro děti a mládež a tematicky byla zaměřena na obnovitelné zdroje energií. Ve výtvarné soutěži zvítězila Ivana Krejčová ze Základní umělecké školy v Blatné (obrázek viz fotogalerie), v literární kategorii zvítězil Roman Krejčík z Cheznovice. Soutěž se konala v rámci kampaně Jaro pro Zemi, která dnešním dnem končí.

Předány byly také certifikáty k evropské ekoznačce, tzv. Květině. Získal ji Sporthotel Zátoň, autocamp OASA u Staňkovského rybníka a pražský hotel Residence Belgická, který získal i českou ekoznačku Ekologicky šetrná služba.

První místo ve výtvarné soutěži v rámci kampaně Jaro pro Zemi
Autorka vítězné kresby, Ivana Krejčová
Roman Krejčík, vítěz literární soutěže
Ornitologové Šťastný, Hudec a Bejček
Vojtěch Kotecký
Václav Cílek
Josef Fanta
Zástupci hotelu Residence Belgická
Foto: Martin Mach/EkoList


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist