https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/matematicky-model-urci-misto-systemu-cerpajiciho-vodu-pod-kladnem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matematický model určí místo systému čerpajícího vodu pod Kladnem

19.4.2017 08:00 | KLADNO (ČTK)
Matematický model určí polohu systému pro čerpání důlní vody pod Kladnem. Systém má začít fungovat v roce 2019.
Matematický model určí polohu systému pro čerpání důlní vody pod Kladnem. Systém má začít fungovat v roce 2019.
Matematický model určí polohu systému pro čerpání důlní vody pod Kladnem. Vláda má ve středu projednat návrh opatření bránících kontaminaci vody, která mají stát okolo 250 milionů korun. Vyhodnocování nynějších průzkumných vrtů kontaminaci důlní vody zatím nepotvrdilo. Provádí je státní podnik Palivový kombinát Ústí, průzkum skončí v nejbližších týdnech. Testy vzorků budou pokračovat. ČTK to řekl ředitel podniku Petr Lenc.
 

Na základě vyhodnocení průzkumu upřesňuje společnost matematický model, který popíše nejen nejvhodnější polohu čerpacího systému, ale i předpokládané další vzdouvání vod a časový harmonogram jednotlivých kroků.

Systém má začít fungovat v roce 2019, záležet ale bude i na tom, zda model potvrdí umístění systému ve vytipované lokalitě, nebo jej bude nutné umístit jinam. "My předpokládáme, že pokud by mělo dojít k nějakému posunu termínu, tak by to mělo být zhruba maximálně do poloviny roku 2020," uvedl Lenc.

V kladenské lokalitě v areálu bývalé Poldi je území znečištěné předchozí hutní činností. Protože jsou postupně zaplavovány podzemní prostory vytvořené hornickou činností, hrozí, že se voda dostane k půdě, v níž jsou například i těžké kovy.

Řešením má být čerpací systém za zhruba 150 milionů korun zajišťující, aby se voda nedostala ke kontaminované půdě. Počítá se s jejím vypouštěním do místních toků. K tomu ale musí splňovat předepsané parametry. Další vyhodnocení vzorků ukáže, zda bude nutné zbudovat i úpravnu vody, která by podle odhadů stála asi 100 milionů korun.

Existuje i možnost, že se voda použije k zásobování obyvatel pitnou nebo užitkovou vodou, o tom ale není zatím rozhodnuto a bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet kvalita podzemní vody, která se s postupným zatápěním prostor může podle Lence měnit, a to zlepšit i zhoršit.

Palivový kombinát Ústí řeší také revitalizaci některých lokalit v Moravskoslezském kraji, kde se podle vládního materiálu podařilo uspořit přes 500 milionů korun. Znamená to, že by ušetřené peníze bylo možné využít v Kladně, aniž by to zatížilo státní rozpočet oproti plánům.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist