Meacher: Dohoda je v zájmu USA
Už předtím však předsedající celé konference, holandský ministr životního prostředí Jan Pronk varoval, že kvůli táhnoucím se předchozím jednáním už neexistuje záruka úspěchu. Sám Michael Meacher na rozhlasových vlnách BBC přiznal, že sice polovina záležitostí byla minulý týden v Haagu vyjasněna, ale zbývá ještě půl tuctu kritických záležitostí. Meacher, který v Haagu doprovází britského ministra životního prostředí Johna Prescotta, věří USA, že jsou si dobře vědomy, že dohoda je v jejich zájmu.
"Fakt je, že my všichni, včetně Spojených států, trpíme účinky globálního oteplování," řekl Meacher. "V Americe jsou nyní lesní požáry, záplavy v Louisianě, epidemie malárie a horečka západního Nilu. To všechno má na svědomí globální oteplování. Američané začínají pociťovat jeho důsledky podobně jako my v Británii při nedávných záplavách. Takže USA teď mají velký stimul pro to, aby bylo dosaženo dohody, protože my všichni víme, že je jenom jedna globální atmosféra," dodal.
Rozdíly mezi USA a EU jsou nejvíce vidět v otázce propadů (carbon sinks). Zatímco Američané jsou propady přímo nadšeni a prosazují je jako nástroj ke splnění národních emisních limitů, Evropská unie tvrdí, že uhlíkové propady jsou nepředvídatelné a ačkoli stromy sice uhlíkové emise pohlcují, mohou je stejně tak dobře uvolňovat. Balíček návrhů, se kterým Američané do Haagu přijeli, obsahuje i požadavek neomezeného obchodování s emisními kredity a nakupování cizích propadů. Naproti tomu Evropská unie tvrdí, že jedinou cestou, jak zastavit globální oteplování, je neustálé snižování vypouštěných emisí skleníkových plynů.
reklama