https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/media-cokolada-by-podle-analytiku-mohla-kvuli-nedostatku-kakaa-jeste-zdrazit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Média: Čokoláda by podle analytiků mohla kvůli nedostatku kakaa ještě zdražit

1.10.2023 20:55 (ČTK)
V uplynulém roce se ceny kakaa zvýšily téměř o polovinu kvůli obavám, že nepříznivé počasí a choroby rostlin zasáhnou produkci v Pobřeží slonoviny a Ghaně. Analytici se obávají, že bude přetrvávat globální nedostatek kakaa.
V uplynulém roce se ceny kakaa zvýšily téměř o polovinu kvůli obavám, že nepříznivé počasí a choroby rostlin zasáhnou produkci v Pobřeží slonoviny a Ghaně. Analytici se obávají, že bude přetrvávat globální nedostatek kakaa.
Ceny čokolády, které se už delší dobu zvyšují, by podle analytiků mohly pokračovat v růstu. Pro jejich další vývoj bude klíčová sklizeň kakaa v Západní Africe. V uplynulém roce se ceny kakaa zvýšily téměř o polovinu kvůli obavám, že nepříznivé počasí a choroby rostlin zasáhnou produkci v Pobřeží slonoviny a Ghaně. Tyto dvě země se na celosvětových dodávkách kakaa podílejí zhruba dvěma třetinami. Informuje o tom agentura Bloomberg.
 
Analytici se obávají, že bude přetrvávat globální nedostatek kakaa. Vysoká inflace v oblasti čokoládových výrobků by tak mohla pokračovat, ačkoli širší inflační tlaky v potravinářském sektoru polevují. Přední výrobci čokolád, například firmy Hershey a Lindt & Sprüngli, už varovali, že možná budou nuceni přikročit k dalšímu zvýšení cen.

"Současná situace vypadá dost hrozivě, pokud nenastane dramatické zlepšení výhledu," uvedl analytik Darren Stetzel ze společnosti StoneX. "Další zvyšování cen by mohlo mít negativní dopad na spotřebu," dodal.

Ceny termínových kontraktů na kakao na komoditní burze v New Yorku se v polovině září vyšplhaly na 12letá maxima. Od té doby sice mírně klesly, jejich další vývoj však bude záviset na výsledku sklizní, které nyní začínají v Ghaně a Pobřeží slonoviny. Zdroje obeznámené se situací v červenci podle agentury Bloomberg uvedly, že Pobřeží slonoviny v hlavní sezoně, která trvá od října do března, očekává pokles produkce kakaa téměř o pětinu.

Analytici ze společnosti Rabobank a Marex předpokládají, že produkce kakaa v nadcházející sezoně klesne v celé západní Africe. Společnost Marex odhaduje, že na světovém trhu bude chybět 279 000 tun kakaa, což je výrazně více než v předchozích dvou sezonách.

Napjatá situace na trhu s kakaem se odráží napříč dodavatelským řetězcem. Závody na zpracování kakaových bobů po celém světě snižují tempo výroby produktů využívaných v cukrovinkách, píše Bloomberg. Podle firmy Cargill, která obchoduje se zemědělskými komoditami, začínají vysoké ceny podkopávat poptávku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist