https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/media-staty-eu-by-mohly-ziskat-flexibilitu-u-prijmovych-stropu-pro-elektrarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy EU by mohly získat flexibilitu u příjmových stropů pro elektrárny

21.9.2022 01:18 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Členské státy Evropské unie by mohly stanovovat vyšší příjmové stropy pro elektrárny, které prokáží, že jejich výrobní náklady přesahují strop ve výši 180 eur (zhruba 4400 Kč) za megawatthodinu (MWh) navrhovaný Evropskou komisí. Vyplývá to z kompromisního návrhu připraveného Českou republikou, ke kterému získaly přístup německý list Süddeutsche Zeitung a agentura Reuters. Návrh má zajistit, aby tyto elektrárny zůstaly v provozu.
 

Evropská komise navrhla zavedení stropu pro příjmy elektráren s nízkými náklady ve výši 180 eur za MWh minulý týden. Návrh se týká elektřiny vyráběné ze solárních, větrných, jaderných, hnědouhelných zdrojů či biomasy. Veškeré příjmy elektráren nad stanovenou úrovní budou moci státy využít na opatření na podporu domácností a podniků čelících prudkému zdražování energií.

Navržený systém nezahrnuje elektrárny na černé uhlí, protože jejích náklady podle komise přesahují 180 eur za MWh. Podle kompromisního návrhu by se nicméně mohl pro elektrárny na černé uhlí stanovit vyšší limit, čímž by se tyto elektrárny staly součástí systému, píše Reuters.

Evropská komise navrhla rovněž systém zdanění nadměrných zisků ropných firem a producentů dalších fosilních paliv. Kompromisní návrh předpokládá, že členské země EU, které již zdanění nadměrných zisků zavedly, budou moci svá opatření ponechat v platnosti v případě, že se výtěžek minimálně vyrovná předpokládanému výtěžku u unijního systému.

Diplomaté z členských zemí EU nyní o návrzích jednají. Snaží se dospět k takové podobě opatření, kterou by byly všechny státy ochotny schválit na zasedání ministrů energetiky EU, jež se uskuteční 30. září.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist