https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/merkelova-slibila-zdvojnasobeni-fondu-na-zlepseni-kvality-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Merkelová slíbila zdvojnásobení fondu na zlepšení kvality ovzduší

5.9.2017 02:00 | BERLÍN (ČTK)
Merkelová včera uvedla, že dodatečných 500 milionů eur na zdvojnásobení fondu poskytne federální vláda. Nevyloučila nicméně, že vláda požádá automobilky o zvýšení jejich původně slíbeného příspěvku. Peníze z fondu bude podle kancléřky možné využít na řadu projektů, včetně zlepšení veřejné dopravy či výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily. / ilustrační foto
Merkelová včera uvedla, že dodatečných 500 milionů eur na zdvojnásobení fondu poskytne federální vláda. Nevyloučila nicméně, že vláda požádá automobilky o zvýšení jejich původně slíbeného příspěvku. Peníze z fondu bude podle kancléřky možné využít na řadu projektů, včetně zlepšení veřejné dopravy či výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily. / ilustrační foto
Německá kancléřka Angela Merkelová včera představila plán na zdvojnásobení fondu, který má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší v německých městech. Objem fondu by tak měl dosáhnout jedné miliardy eur (26 miliard Kč), uvedla agentura Reuters.

 

Německá vláda se na vytvoření fondu dohodla minulý měsíc s automobilkami, které slíbily, že do něj vloží polovinu z původně plánovaných 500 milionů eur. Fond má pomoci odvrátit návrhy na zákaz jízdy naftových aut, které se v poslední době objevily v některých německých městech.

Merkelová včera uvedla, že dodatečných 500 milionů eur na zdvojnásobení fondu poskytne federální vláda. Nevyloučila nicméně, že vláda požádá automobilky o zvýšení jejich původně slíbeného příspěvku. Peníze z fondu bude podle kancléřky možné využít na řadu projektů, včetně zlepšení veřejné dopravy či výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily.

"Musíme udělat maximum, abychom ten zákaz jízdy (naftových aut) odvrátili," uvedla Merkelová na společné tiskové konferenci se starosty velkých německých měst. Dodala, že další setkání se zástupci automobilového průmyslu se uskuteční po zářijových parlamentních volbách.

Na srpnové schůzce představitelé automobilek souhlasili, že provedou u více než pěti milionů naftových vozů úpravu softwaru, která má snížit emise oxidů dusíku.

Naftové motory se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře německé automobilky Volkswagen ohledně manipulace s testy emisí oxidů dusíku. Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že software umožňující manipulovat s testy nainstaloval po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist