Merkelová: Závazky o snižování emisí by se měly kontrolovat
Podle Merkelové je potřeba, aby vznikající dohoda byla komplexní, ambiciózní, spravedlivá a závazná. "Není to jen otázka ekologické nutnosti, ale také zdravé ekonomické rozvahy... závisí na tom naše budoucnost jako lidstva... Miliardy lidí upínají naději k tomu, čeho tady v Paříži dosáhneme," řekla kancléřka.
Doplnila také, jak si představuje přístup k chudším zemím, které poukazují na to, že dohoda musí zohledňovat možnost ekonomického růstu. "Emise vypuštěné v minulosti pocházely hlavně od nás (rozvinutějších zemí), proto nyní musíme stát v přední linii... Ty nejzranitelnější, nejchudší země musí dostat příležitost získat rozvojovou pomoc. To je otázka základní spravedlnosti," prohlásila Merkelová.
"Změny klimatu se staly jednou z nejvážnějších výzev, kterým lidstvo čelí," řekl Putin. Podle něj Rusko svým závazkům dostojí, stejně jako splnilo, a dokonce překonalo závazky z Kjótského protokolu.
reklama

Česko odmítá nařízení, které po roce 2035 zakáže spalovací motory, uvedl Turek
Rotace Země se v poslední době výrazněji zpomaluje, potvrdili vědci
Dnes je úlohou ekologických organizací bránit to, čeho už bylo v ochraně životního prostředí dosaženo, říká nový ředitel Greenpeace Pavel Gruber