https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesta-v-libereckem-kraji-zdrazi-odpady-nejvic-plati-ve-frydlantu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Města v Libereckém kraji zdraží odpady, nejvíc platí ve Frýdlantu

30.12.2019 00:07 | LIBEREC (ČTK)
Řada měst v Libereckém kraji zvýší od Nového roku poplatky za komunální odpad. / Ilustrační foto
Řada měst v Libereckém kraji zvýší od Nového roku poplatky za komunální odpad. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Řada měst v Libereckém kraji zvýší od Nového roku poplatky za komunální odpad. Zřejmě nejvýrazněji vzroste v krajském městě Liberci, kde se platba z letošních 492 korun zvýší bezmála o polovinu na 720 Kč. Do rozpočtu to přinese 20 milionů korun. Zřejmě nejvíc ale platí obyvatelé Frýdlantu, od roku 2016 tam zvedli poplatek na 790 korun ročně. Důsledným tříděním si mohou lidé platbu snížit a jsou i takoví, kteří neplatí vůbec nic, řekl včera starosta Dan Ramzer (ODS).
 

"Naši obyvatelé mají možnost se zúčastnit separovaného pytlového sběru, sbírají se čtyři komodity - papír, ostatní plasty, tetrapacky a PET lahve," řekl starosta. Za každý kilogram plastů dostanou lidé na své konto 1,50 koruny, za papír a tetrapacky dokonce tři. Každý má pytle označené unikátním QR kódem, které se jednou měsíčně ve městě svážejí a zváží, peníze se pak přičtou na konto. O nasbírané peníze se v dalším roce poplatek zkrátí. "Lidi to motivuje třídit a takto získané komodity jsou čistší než v kontejnerech," dodal starosta.

Naopak nic neplatí za odpad obyvatelé v České Lípě. Tamní zastupitelé poplatek zrušili v listopadu 2009 v souvislosti s takzvaným úsporným balíčkem tehdejšího ministra financí Eduarda Janoty. V období hospodářské recese zvýšil kvůli vyšším příjmům státu vedle daně z přidané hodnoty, spotřební daně z benzinu, nafty, cigaret i alkoholu plošně také daň z nemovitosti, která je příjmem obcí. Na Českolipsku byla ale tehdy téměř 13procentní nezaměstnanost a město nechtělo obyvatele finančně zatěžovat, proto poplatek za odpad zrušilo. Zpátky už ho nezavedlo. Jen letos město za odpad zaplatí zhruba 44 milionů korun, podle místostarosty Jaroslava Turnhöfera (Živá Lípa) se v budoucnu obnovení poplatku nevyhne.

O pětinu na 600 korun se v příštím roce zvýší poplatek za odpad v Semilech. Ještě o 20 korun víc zaplatí lidé v Novém Boru, kde se poplatek zvýšil z 600 na 620 korun. Stejně jako ve Frýdlantu i v Boru mají ale lidé možnost si poplatek díky důslednému třídění odpadu snížit. Až od dubna si za odpad připlatí lidé v Jablonci nad Nisou, kde ale nemají paušální poplatek. Lidé tam platí za popelnici. Čtyřčlenná domácnost, která nechává svou 120litrovou popelnici vyvážet jednou týdně, zaplatí od dubna měsíčně zhruba 35 korun navíc. Roční platba za popelnici se zvýší ze současných 2788 korun na 3206.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist