https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesto-dacice-prislo-o-vzrostle-smrkove-lesy-obnova-potrva-20-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Město Dačice přišlo o vzrostlé smrkové lesy, obnova potrvá 20 let

11.9.2019 00:15 | DAČICE (ČTK)
Dačice ztratily kvůli suchu a kůrovcové kalamitě vzrostlé smrkové lesy. / Ilustrační foto
Dačice ztratily kvůli suchu a kůrovcové kalamitě vzrostlé smrkové lesy. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jindřich Chlapek / Ochrana přírody
Dačice ztratily kvůli suchu a kůrovcové kalamitě vzrostlé smrkové lesy. Ze skoro 380 hektarů městského lesa tvořily 60 procent. Obnova potrvá dvě desetiletí. Náklady na zalesnění vzniklých holin a s tím spojené práce se podle dnešních cen odhadují na zhruba 50 milionů korun. Řekl to odborný lesní hospodář města Kamil Kupec při pondělním setkání s jihočeskou hejtmankou Ivanou Stráskou (ČSSD).
 

"Dneska můžeme říci, že nemáme žádný zdravý smrk. To je několik málo jedinců, kteří nám přežívají. Jinak všechny smrky od stáří 20 let jsou v podstatě suché," řekl Kupec ke stavu lesů města Dačice. Holin v nich tak bude kolem 230 hektarů. Výhled je podle Kupce neradostný. "Čeká nás v podstatě 20 let péče o holiny, o zbytky porostů," uvedl. Dodal, že platby za vytěžené dřevo se teď v průměru pohybují okolo 600 korun za metr krychlový a pokrývají jen náklady na vytěžení a dopravu.

"Předpokládáme, že odteď nás lesy v podstatě jen budou stát peníze," řekl novinářům dačický starosta Karel Macků (KDU-ČSL).

"Je to katastrofa nevídaného rozsahu," řekla hejtmanka po pondělní prohlídce mladého smrkového lesa u Dačic zničeného kůrovcem. Problémy v lesích podle ní v kraji nejsou jen na Dačicku, objevují se i na Písecku a jinde. S výsadbou nových stromků by podle Stráské měli pomoci hasiči, požadavky na výpomoc bude kraj sbírat od obcí i od soukromníků. "Chceme vlastně dodat ty ruce, které dneska na práci v lesích chybějí," řekla hejtmanka. Jak dodala, kraj také na příští rok připravuje dotační program na oplocenky chránící vysázené stromky.

Situace se v dačických lesích zhoršovala posledních asi pět let. Dřív městská společnost těžila ročně okolo 5000 metrů krychlových dřeva, loni šly k zemi stromy v objemu 40.000 metrů krychlových. Město podle starosty zkouší různé způsoby obnovy lesa. "Ať už je to obnova přirozená, ať je obnova břízou," přiblížil některé z postupů.

Podíl smrku u nově zalesňovaných ploch podle Kupce klesne pod 30 procent. "Jsou lokality, které nebudeme zalesňovat, protože jsou tak nepříznivé klimaticky, že je necháme přirozenému vývoji a budeme pozorovat, co se tam bude dít dál," uvedl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist