https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesto-zdar-nad-sazavou-nechalo-osadit-pet-vcelich-ulu-k-uradu-v-centru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Město Žďár nad Sázavou nechalo osadit pět včelích úlů k úřadu v centru

23.7.2022 00:29 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK)
Včely u úlu
Včely u úlu
Město Žďár nad Sázavou dalo osadit pět včelích úlů poblíž budovy úřadu v Žižkově ulici. Úly jsou oddělené zelení, upozorňuje na ně výstražná cedule. První med očekává radnice příští rok, využívat by ho mohla i jako propagační předmět, sdělila ČTK mluvčí města Blanka Sobolová. Včelí úly jsou například také na budově krajského úřadu v Jihlavě.
 

U žďárského městského úřadu je parkoviště pro auta i parky, v blízkosti protéká Sázava. S nápadem dát tam včelstva přišli pracovníci města. Včelaři úly nainstalovali v pondělí k večeru, jsou na pravé straně směrem od parkoviště k úřadu. "Rádi bychom tímhle způsobem podporovali a propagovali včelaření, v plánu jsou třeba exkurze. Do budoucna uvažujeme o tzv. on-line úlu s webkamerou," uvedla Hana Daďourková z městského odboru životního prostředí.

Pět včelích oddělků město koupilo od včelaře Milana Dvořáčka ze Sazomína, který se bude o městské včely zároveň starat. "Letos se budou včely adaptovat na nové stanoviště a připravovat na zimu. Včelař je bude přikrmovat cukerným roztokem a preventivně ošetřovat proti parazitům," uvedla Tereza Dejmalová, která se o projekt stará.

Včely budou teprve sílit, včelaři proto odhadují, že z jednoho včelstva může být deset až 15 kilogramů medu. Běžný roční průměr je podle nich okolo dvaceti kilogramů medu na včelstvo, záleží ale na podmínkách a počasí. Pořízení úlů, včelstev a péče o ně budou letos stát 44.000 korun, v dalších letech budou podle města náklady podstatně nižší.

Krajský úřad v Jihlavě má vlastní včelstva od jara 2020, stará se o ně včelařský kroužek. Med mohou ochutnat návštěvníci úřadu, řekla ČTK mluvčí kraje Jitka Svatošová. Soužití se včelami podle ní nepůsobí žádné potíže.

Podle statistik Českého svazu včelařů (ČSV) měli včelaři na Vysočině sdružení v ČSV předloni celkem 61.570 včelstev.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist