https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mestske-lesy-kutna-hora-tezi-kvuli-kurovci-vice-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Městské lesy Kutná Hora těží kvůli kůrovci více dřeva

12.8.2020 00:30 | KUTNÁ HORA (ČTK)
Hlavním úkolem v boji proti kůrovci je podle Peroutky monitoring a včasná těžba, následuje asanace.
Hlavním úkolem v boji proti kůrovci je podle Peroutky monitoring a včasná těžba, následuje asanace.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Městské lesy a rybníky Kutná Hora těží v posledních letech kvůli kůrovcové kalamitě více dřeva. Stromy, které kvůli napadení kůrovcem pokácí, tvoří stále větší procento z celkové těžby. Například letos do konce července vytěžila společnost zhruba 27 700 metrů krychlových dřeva, 91 procent z toho kvůli kůrovci, řekl jednatel Stanislav Peroutka.
 

Peroutka očekává, že letos společnost vytěží kvůli kůrovci celkem až 40.000 metrů krychlových dřeva. V loňském roce činila těžba 28.900 metrů krychlových, z toho přes 25 000 metrů krychlových stromů bylo pokáceno kvůli kůrovci, jde tak o zhruba 87 procent z celkové těžby.

V roce 2018 činilo kůrovcové dřevo 73 procent z celkového množství pokácených stromů, v roce 2017 to bylo 36 procent a rok dříve pouze 15 procent. Právě v roce 2016 zaznamenala společnost Městské lesy a rybníky Kutná Hora mírný nárůst počtu stromů napadených kůrovcem, jejich množství tak stále stoupá.

"Pokud to takto bude pokračovat, tak v pěti letech budeme mít vytěženo," řekl Peroutka. Zbylou část těžby tvoří podle něj například likvidace borových a modřínových souší. "Tím suchem to prostě odchází," uvedl.

Hlavním úkolem v boji proti kůrovci je podle Peroutky monitoring a včasná těžba, následuje asanace. "Lesníci chodí po lese a snaží se odhalit nejdříve podle drtinek, které vypadávají z těch stromů, a potom, když už je to v pokročilejším stavu, tak začíná opadávat jehličí," řekl Peroutka. Včasná těžba zabraňuje tomu, aby kůrovec napadl další stromy.

Městské lesy a rybníky mají v majetku kolem 2381 hektarů lesa, dalších asi 800 hektarů obhospodařují pro jiné subjekty, kterými jsou soukromí vlastníci nebo obce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist