https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mestskym-lesum-prachatice-klesne-kvuli-kurovci-obrat-o-tretinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Městským lesům Prachatice klesne kvůli kůrovci obrat o třetinu

31.7.2019 00:13 | PRACHATICE (ČTK)
Kůrovec letos napadl zhruba 4000 metrů krychlových dřeva v lesích firmy Městské lesy Prachatice, jež zatím z toho zpracovala 2500 metrů krychlových. / Ilustrační foto
Kůrovec letos napadl zhruba 4000 metrů krychlových dřeva v lesích firmy Městské lesy Prachatice, jež zatím z toho zpracovala 2500 metrů krychlových. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kůrovec letos napadl zhruba 4000 metrů krychlových dřeva v lesích firmy Městské lesy Prachatice, jež zatím z toho zpracovala 2500 metrů krychlových. Jedním z viníků je podle firmy Národní park (NP) Šumava, z jehož bezzásahových zón se kůrovec šíří. Společnost čeká letos pokles obratu, který měla loni 12 milionů Kč, kvůli kůrovci o třetinu. V pondělí to řekl jednatel Městských lesů Prachatice Jan Pěsta.
 

Loni vytěžila firma 4500 metrů krychlových kůrovcového dřeva, meziročně o 100 procent víc. Letos čeká nárůst až na 10.000 metrů krychlových. Loni vytěžila 10.000 metrů krychlových dříví, meziročně podobně.

"Situace je vážná natolik, že když s tím někdo nezačne něco dělat, celá republika přijde o smrk. (Kůrovcová) kalamita začíná být brutální," řekl Pěsta. Za největší problém označil přístup NP Šumava, který rozšiřuje bezzásahové zóny, kde se kůrovec množí a létá do okolních lesů. "Přiletí i k nám, protože doletová vzdálenost je 30 kilometrů, když mu fouká do zad i 100 kilometrů. Převládající větry jsou jihozápadní, takže to fouká z Národního parku do vnitra republiky," řekl jednatel.

Ředitel NP Šumava Pavel Hubený minulý týden řekl, že park proti škůdci, který napadá převážně smrky, zasahuje na třech čtvrtinách své rozlohy. Za kůrovcovou kalamitu podle něj nemůže NP Šumava, ale sucho.

Dalším viníkem kalamity jsou majitelé soukromých lesů, kteří někdy ani neví, že mají les, řekl. Prachatické lesy hospodaří téměř na 1600 hektarech, kůrovec letos napadl asi deset hektarů smrkových porostů a částečně i borovic, ty brouk lýkohub. Napadené jsou lesy u Husinecké přehrady i kolem lomu Lipák. Těžební četa teď zpracuje 30 metrů krychlových denně. Pro městskou firmu pracuje 20 lidí, dvě těžební čety, pomáhají harvestory, tedy stroje vhodné při těžbě dřeva k více činnostem.

Kůrovcové dříví prodává prachatická firma za cenu palivového dříví z roku 2015, která byla pod 800 Kč za metr krychlový. Palivové dříví se dnes prodává nanejvýš za 350 Kč, což je méně než výrobní náklady, které jsou u prachatických lesů 400 Kč na metr krychlový těžby. Průměrná prodejní cena za metr krychlový dřeva byla u prachatických lesů loni 1208 Kč, letos bude kolem 900 Kč. Obrat firmy byl loni 12 milionů, zisk po zdanění 500.000 Kč.

Městské lesy Prachatice měly loni přirozené zmlazení lesů 56 procent. Nově její lesníci osázeli necelých pět hektarů. "Kvůli kůrovci letos přibudou holiny tam, kde není přirozené zmlazení," řekl Pěsta.

V ČR bude letos podle ministerstva životního prostředí minimálně 30 milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva. Dlouhodobý průměr roční těžby kůrovcového dříví byl do roku 2015 podle odborníků 1,5 milionu metrů krychlových. Letos v prvním pololetí jen podnik Lesy ČR zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi. NP Šumava loni vytěžil přes 250.000 krychlových metrů dřeva, z toho asi 50.000 krychlových metrů kůrovcového dřeva. Podle ČSÚ loni těžba dřeva v ČR vzrostla kvůli kůrovcové kalamitě o třetinu na historicky nejvyšších 25,7 milionu m3.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Koblenc
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist