https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/meteorologove-vyhlasili-pro-ustecky-kraj-smogovou-situaci-kvuli-prizemnimu-ozonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci kvůli přízemnímu ozonu

12.9.2023 20:43 (ČTK)
Foto | R.D. --Rolf-Dresden / Wikimeda Commons
Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci z důvodu vysoké koncentrace troposférického neboli přízemního ozonu. Doporučují lidem omezit fyzickou zátěž spojenou se zvýšenou frekvencí dýchání, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Smogová situace souvisí s velmi vysokými teplotami vzduchu a intenzitou slunečního záření a tím, že je minimální pohyb vzduchu, řekl ČTK Martin Novák z ústecké krajské pobočky ČHMÚ.
 

Hodinový průměr koncentrací přízemního ozonu překročil informativní prahovou hodnotu 180 mikrogramů na metr krychlový v Lomu na Mostecku. S ohledem na předpověď počasí by podle Nováka stejná situace mohla nastat ještě na jedné nebo dvou stanicích v regionu.

Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi.

Teploty v Česku několikátý den v řadě přesahují 30 stupňů Celsia. Na středu předpovídají meteorologové přechod studené fronty, což bude mít vliv na smogovou situaci v Ústeckém kraji.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist