https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/metoda-brnenskych-vedcu-pomohla-urcit-nove-druhy-virniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Metoda brněnských vědců pomohla určit nové druhy vířníků

31.10.2018 13:16 | BRNO (ČTK)
Detektor elektronů vyvinutý brněnskými vědci přispěl k popisu nových druhů vířníků. Tým z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně letos přišel s metodou, která posouvá možnosti elektronové mikroskopie a umožňuje zobrazit vysoce citlivé vzorky v přirozeném stavu. Zprávu o takto objevených nových druzích mikroskopických vodních živočichů zveřejnil vědecký časopis Plos One. Informovala o tom Pavla Schieblová z ústavu.
 

"Vířníci jsou průhlední živočichové, lidským okem nepostřehnutelní. Ve vodě se rychle pohybují a vidět je lze pouze mikroskopem. Pomocí nového detektoru elektronů se nám je podařilo zobrazit bez jakýchkoliv úprav zcela nepoškozené, což bylo až do současné doby nerealizovatelné," řekl vedoucí týmu Vilém Neděla.

Brněnští experti na mikroskopy spolupracovali při výzkumu vířníků se zahraničními kolegy z Řecka, Finska a Nizozemska. "Právě z těchto zemí nám posílali vzorky a my měli jen několik málo hodin na to, abychom tyto živé organismy dokázali zobrazit," uvedl Neděla.

Vědci ve světě dosud popsali asi 2000 druhů vířníků, další ale na své objevení teprve čekají. Mnoho druhů totiž ve skutečnosti zahrnuje více nepopsaných taxonů, jež zatím nejsou morfologicky rozlišitelné. Jde o fenomén známý jako skrytá diverzita organismů.

Při studiu klasickým rastrovacím elektronovým mikroskopem bylo dosud nutné živočišné a rostlinné vzorky odvodnit a studovat mrtvé preparáty, často problematicky deformované, případně vzorky hluboce mrazit. Vylepšený environmentální rastrovací elektronový mikroskop, který brněnští vědci vybavili řadou vlastních technologií včetně nového detektoru elektronů, vzorky při zobrazování nijak neznehodnotí. Často mohou zůstat živé.

Brněnské vědce těší, že do půl roku od představení nového detektoru elektronů mohou demonstrovat jeho praktický přínos. "Již nyní pracujeme na dalším výzkumu v oblasti rostlinné i živočišné biologie, podílíme se na vývoji nových léčiv a vakcín. Zkoumáme také například led a chemické procesy v něm. Zaměřujeme se i na potravinářský průmysl a výzkum polymerů," uvedl Neděla.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist