https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mf-chysta-pristi-rok-10-tendru-na-ekologicke-skody-za-2-5-mld-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo financí chystá příští rok 10 tendrů na ekologické škody za 2,5 miliardy

8.11.2016 14:58 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvo financí připravuje na příští rok deset zakázek na odstraňování starých ekologických zátěží až za 2,5 miliardy korun. Ilustrační snímek.
Ministerstvo financí připravuje na příští rok deset zakázek na odstraňování starých ekologických zátěží až za 2,5 miliardy korun. Ilustrační snímek.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministerstvo financí připravuje na příští rok deset zakázek na odstraňování starých ekologických zátěží až za 2,5 miliardy korun. Vyplývá to z plánů, o kterých informovalo ministerstvo financí. Pro roky 2018 a 2019 chystá MF dalších 17 zakázek, ročně chce na odstraňování ekologických škod poskytovat 2,5 miliardy korun.
 

"Poprvé v historii v předstihu a transparentně zveřejňujeme priority v oblasti ekozakázek na příští roky. Transparentní cesta, kterou jsme se vydali, se osvědčuje, veřejnost je o odstraňování ekologických zátěží informována a zakázky soutěžíme za méně než polovinu dříve plánovaných nákladů," uvedl ministr financí Andrej Babiš.

V současné době eviduje ministerstvo ekologické smlouvy se 160 firmami. "V souladu s aktuální strategií je MF připraveno financovat odstraňování starých ekologických zátěží až do výše 2,5 miliardy korun ročně," uvedlo MF.

V rámci privatizace stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Peníze stát získává z výnosů získaných z prodeje privatizovaného majetku.

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci června 153,4 miliardy korun. Ve meziročním srovnání tak garance klesly o miliardu korun. Vyčerpáno bylo 51,1 miliardy korun. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 175,7 miliardy korun.

V rámci privatizace stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Na ilustračním snímku Spolana Neratovice.
V rámci privatizace stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Na ilustračním snímku Spolana Neratovice.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz

Před rokem uvedl Babiš, že ministerstvo financí je schopné ušetřit na ekologických zakázkách zhruba polovinu z dříve předpokládaných výdajů. MF by tak mělo ušetřit na odstranění starých ekologických škod 25 až 30 miliard korun ve srovnání s vítěznou nabídkou 57 miliard Kč v tendru na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou z roku 2008. Tuto zakázku vypsalo MF za ministra financí Miroslava Kalouska. Vláda Petra Nečase ji ale v roce 2011 zrušila. Stát tak nyní pokračuje v dosavadní praxi, která spočívá ve vypisování zvláštních tendrů na sanaci jednotlivých lokalit.

Priority zadávání veřejných zakázek na odstranění starých ekologických zátěží

NabyvatelLokalita
2017
Odien Real Estate a.s.Avia Praha
BENZINA s.r.o.DS Šumperk Vikýřovice
BENZINA s.r.o.DS Točník
BENZINA s.r.o.DS Bohumín
FARMAK a.s.Olomouc III. etapa
UNIPETROL a.s. LitvínovPopelové skládky
Třinecké železárny a.s.Koryta řek Olše a Líštnice
Velamos, a.s. v konkurzu (Velobel)Zlaté Hory
Mopas a.s.Holešov
ČEZ Správa majetku s.r.o. (dříve ZČE a.s.)Karlovy Vary-Tuhnice
Střednědobý výhled na roky 2018, 2019
Eutech a.s.Šternberk
UNIPETROL a.s. LitvínovNová voda Střed, Růžodol + dokončení sanace areálu v Záluží
RWE GasNet s.r.o.Šumperk
TATRA TRUCKS a.s.Kopřivnice
ČEZ Správa majetku s.r.o. (dříve ZČE a.s.)Karlovy Vary-Tuhnice
KastorEko s.r.o.Rohatec
RWE Energie s.r.o.Vyškov
RWE Energie s.r.o.Kroměříž
RWE Energie s.r.o.Javorník
MOIS s.r.o.Chomutov
Palivo Trans s.r.o.Oslavany
Velamos, a.s. v konkurzuSkuteč
RESPO s.r.o.Areály společnosti
KOVOŠROT GROUP CZ a.s.Areál Praha
AERO Vodochody a.s.Areál Vodochody
Hanon Systems Autopal Services s.r.o. (dříve Visteon Autopal)Závod Nový Jičín
BENZINA s.r.o.DS Bartošovice

Zdroj: MF


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist