https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/miko-operacni-program-zivotni-prostredi-a-zelena-usporam-pomahaji-proti-krizi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miko: Operační program Životní prostředí a Zelená úsporám pomáhají proti krizi

25.11.2009 23:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ministr životního prostředí dnes představil průběžný stav Operačního programu Životní prostředí a programu Zelená úsporám. Podle jeho slov jsou oba programy užitečné jak pro ochranu životního prostředí, tak pomáhají zmírňovat dopady ekonomické krize.
 

Peníze
Podle Mika je Operační program Životní prostředí dobrý protikrizový stimul, protože umožňuje proplácet náklady schváleného projektu průběžně.
Foto: Mercy/Wikimedia Commons

Operační program Životní prostředí (OPŽP) běží už dva roky. Za tu dobu bylo vyplaceno 4,4 miliard korun. Nejvíce peněz šlo na udržitelné využívání zdrojů energie (1,9 miliardy Kč) a na nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží (1,2 miliardy Kč). „Předpokládáme, že v celém programu se do konce roku 2010 podaří proinvestovat 15 miliard korun,“ řekl dnes Ladislav Miko.

Podle něho je program dobrý protikrizový stimul, protože umožňuje proplácet náklady schváleného projektu průběžně. U jiných dotací je běžné, že jsou žadatelům propláceny až zpětně po dokončení projektu. "V OPŽP je možné předložit neproplacenou fakturu od dodavatele a my zaručujeme, že bude do 30 proplacena," říká Miko. Program je zaměřen jak na velké mnoha milionové projekty, tak i na projekty malého rozsahu. Schválení projektu trvá tři až šest měsíců. Ministr Miko dodal, že v době krize bylo vyhlášeno více výzev a zkrátila se doba na vyhodnocení žádosti. „Na základě zpětné vazby od příjemců se snažíme program zlepšovat,“ řekl Miko. OPŽP je zaměřený na zlepšování kvality životního prostředí, celkem má sedm prioritních os. Po dvou letech fungování Operačního programu Životního prostředí zbývá k rozdělení 67 procent z alokovaných peněz programu, což je 85 miliard korun. Celkové alokace prostředků v Operačním programu Životního prostředí činí 125 miliard korun.

Zelená úsporám

Podle ministra mělo nastavení programu Zelená úsporám ze začátku potíže. Po úpravě nastavení, které proběhlo letos v létě, se počet zájemců o podporu zvýšil. „Změna byla dobrá, aktuálně máme dvě stě až tři sta žádostí týdně,“ řekl Ladislav Miko s tím, že pozitivně se projevilo i zařazení panelových domů do programu. Aktuálně Státní fond životního prostředí eviduje přes šestnáct set žádostí.

Největší zájem je o podporu vytápění obnovitelnými zdroji energie. Zde pak vedou solární panely na ohřev vody a přitápění v domácnostech. Na 738 žádostí bylo vyplaceno 50 milionů korun. Méně žádostí, ale celkově více peněz bylo vyplaceno na zateplování domů – na zateplení 548 domácností bylo vyplaceno 170 milionů korun. Celková suma všech žádostí je přes 245 milionů korun.

Ministr Miko připomněl, že na program Zelená úsporám je vyhrazeno přes 15 miliard korun. Podle ministra by neměl být problém zvládnout peníze proinvestovat. „Je stále otevřena možnost do programu zařadit i zateplování veřejných budov, nemocnic, školek a škol. Převis poptávky je zde tak obrovský, že není pochyb, že by se peníze nevyčerpaly,“ řekl ministr.

Přečtěte si zprávu Zelená úsporám: kde získat informace? Z 24. dubna 2009.

Martin Mach Ondřej
tisknout poslat
 twitter
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist